Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Nauczyciele po demonstracji zapowiadaj strajk generalny
Kategoria: Polityka polska   Środa, 29 kwiecień 2015 11:01 Autor: admin

Nauczyciele po demonstracji zapowiadaj strajk generalny

Nauczyciele po demonstracji zapowiadaj strajk generalny foto: Gérald Garitan/Wikimedia Commons/CC

Strajk generalny w szkolnictwie może odbyć się już we wrześniu - zapowiedzieli związkowcy. 28 kwietnia w Warszawie demonstrowało kilka tysięcy nauczycieli. Do stolicy przyjechali z całej Polski pracownicy oświaty skupieni wokół związku zawodowego "Solidarność". Ich główny postulat to podwyżki o 9 procent od 2016 roku.

Lesław Ordon z nauczycielskiej Solidarności powiedział w poranku Polskiego Radia Katowice, że przygotowania do powszechnej akcji trwają. Nauczyciele chcą normalnie pracować, ale czują, że znaleźli się pod ścianą i ze strony rządu nie ma woli dialogu.

Szefowa rzeszowskich struktur związku Bogusława Buda powiedziała w Radiu Rzeszów, że NSZZ "Solidarność" musi toczyć trudną walkę o prawa pracownicze w oświacie razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Ocena sytuacji przez obydwa związki jest podobna, więc dlatego organizacje łączą siły w walce o poprawę bytu nauczycieli.

Do wtorkowych manifestujących wyszła minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Szefowa MEN powiedziała, że nauczyciele są jedną z nielicznych grup, która w latach 2008-2012 dostała podwyżki. Jej zdaniem nauczyciel stażysta otrzymuje 1700 złotych netto, a nauczyciel dyplomowany po 30 latach pracy - 2600 złotych.

Związkowcy domagają się między innymi przywrócenia nauczycielom prawa do przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie stażu pracy.

jkl

 

Źródło: Lewica.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)1 komentarz

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 29 kwiecień 2015 13:32
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Nauczyciele po demonstracji zapowiadaj strajk generalny