Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Wielka zmiana konstytucji. Sejm już nie odrzuci projektów obywatelskich?
Kategoria: Polityka polska   Poniedziałek, 17 czerwiec 2013 14:31 Autor: admin

Wielka zmiana konstytucji. Sejm już nie odrzuci projektów obywatelskich?

Prawo i Sprawiedliwość proponuje wprowadzenie zmian w konstytucji, dzięki którym można będzie odblokować „demokrację bezpośrednią”. Takie rozwiązanie gwarantowałoby, że Sejm nie mógłby już odrzucać projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu. Propozycja zmian w konstytucji zakłada też możliwość zarządzenia ogólnokrajowego referendum.

Tłumacząc konieczność wprowadzenia zmian w konstytucji posłowie PiS zwrócili uwagę, że obecna władza ignoruje wszelkiego rodzaju inicjatywy obywatelskie cieszące się ogromnym poparciem społecznym. Ponadto Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić do konstytucji zapis umożliwiający zarządzenie referendum ogólnokrajowego, pod warunkiem, że z taką inicjatywą wystąpi co najmniej milion obywateli mających czynne prawo wyborcze. Obecnie - zgodnie z konstytucją - referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że jak obecna władza traktuje różnego rodzaju inicjatywy obywatelskie i przypomniał losy wniosku o zarządzenie referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego, pod którym NSZZ „Solidarność” zebrała 2 mln podpisów.

- Kiedy projekt referendum został w Sejmie złożony, władza stwierdziła, że nie będzie z obywatelami rozmawiała. Przewodniczący Solidarności nie został wpuszczony na salę sejmową, a 2 mln podpisów zostało zignorowane - mówił Błaszczak.

Z kolei odnosząc się do złożenia w ubiegłym tygodniu w Sejmie blisko miliona podpisów w sprawie referendum dotyczącego obowiązku szkolnego dla 6-latków Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że tym razem marszałek Sejmu i przedstawiciele klubów parlamentarnych nie zignorują tego projektu i faktycznie będzie on omawiany.

Prawo i Sprawiedliwość zastrzega jedynie, że referendum nie mogłoby być przeprowadzone w sprawie zmian w konstytucji, budżetu państwa, udziału w operacjach militarnych i obronności państwa oraz amnestii.

- Zmiany, które proponujemy w konstytucji, upodmiotowią obywateli naszego kraju, a przecież o to chodzi, by Polacy mieli wpływ na to, co się w naszym kraju dzieje – oświadczył na konferencji szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
 Źródło artykułu: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 czerwiec 2013 16:35
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Wielka zmiana konstytucji. Sejm już nie odrzuci projektów obywatelskich?