Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Czy PiS zawłaszczy RPP tak jak PO zawłaszczała TK?
Kategoria: Polityka polska   Środa, 23 grudzień 2015 02:47 Napisał

Czy PiS zawłaszczy RPP tak jak PO zawłaszczała TK?

Pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku zostanie wymienione osiem osób z 10-osobowego składu Rady Polityki Pieniężnej. Sześć będzie mianowane przez parlament, który jest kontrolowany przez Prawo i Sprawiedliwość, a dwie będzie wskazane przez prezydenta Andrzeja Dudę, członka,no dobrze - bliskiego sojusznika PiS.

Przyglądając się batalii PiS o Trybunał Konstytucyjny w której PiS zarzucał poprzedniej władzy - PO, usiłowanie zawłaszczenia TK obsadzając większość"etatów"swoimi ludźmi , można zapytać w jaki sposób Kaczyński zamierza zapewnić obecność przedstawicieli opozycji w RPP.

Wyższa izba parlamentu, Senat, wskazała dziś trzech kandydatów. W poniedziałek izba niższa wskazała swoich dwóch protegowanych.

Prezes NBP Marek Belka z zadowoleniem przyjął fakt, że jednym z kandydatów jest jego doradca Jerzy Kropiwnicki.

Senat wskazał również Marka Chrzanowskiego i Eugeniusza Gatnara jako swoich kandydatów. Kandydatami Sejmu są Eryl Lon i Grażyna Ancyparowicz.

Szef polskiego banku centralnego Marek Belka odrzucił przypuszczenia że pojawienie się nowych decydentów będzie oznaczać obniżkę stóp procentowych, mówiąc że kandydaci do RPP nie są agresywnymi zwolennikami takich zmian.

"Nie ma festiwalu obietnic w tych sprawach," mówił Belka na konferencji prasowej, zapytany o to czy w najbliższym czasie należy się spodziewać obniżki stóp procentowych.

Niektórzy analitycy twierdzą, że nowy skład RPP mając na celu wsparcię wzrostu gospodarczego może obniżyć stopy już w marcu. Polskie stawki i  tak są już na rekordowo niskim poziomie 1,5 procent, a inflacja pozostaje znacznie poniżej progu ustalonego przez bank centralny.

Zadajmy sobie jednak pytanie: na czym polega różnica że obsadzenie 80% składu swojakami przez jedną partię jest w jednym przypadku powodem do chwały, w innym, zaczątkiem Majdanu?


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 23 grudzień 2015 04:12
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Czy PiS zawłaszczy RPP tak jak PO zawłaszczała TK?