Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Polskie MSZ: Karty Polaka wydane banderowcom zostaną unieważnione
Kategoria: Polityka polska   Poniedziałek, 16 maj 2016 08:01 Autor: admin

Polskie MSZ: Karty Polaka wydane banderowcom zostaną unieważnione

Konsul Generalny RP na Ukrainie zwrócił się do Rady ds. Polaków na Wschodzie o unieważnienie Kart Polaka obywatelom Ukrainy, którzy eksponowali symbole banderowskie i faszystowskie – poinformowało polskie MSZ w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Winnickiego.

Sprawę nagłośnił portal Kresy.pl, który od początku szczegółowo się nią zajmował.

14 października 2014 roku grupa studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu pozowała do zdjęcia z flagą OUN-UPA na parkingu przemyskiej galerii handlowej, a część z nich wykonywała gesty wyprostowanymi rękoma. Duża część z nich była posiadaczami Karty Polaka.

Portal Kresy.pl od początku na bieżąco informował o tej sprawie, ujawniając także szereg kontrowersji związanych zarówno z samym incydentem, jak również toczącym się w tej sprawie postępowaniem oraz działaniem polskich służb dyplomatycznych.

Postępowanie wszczęte przez prokuraturę zakończyło się jej umorzeniem, w czym znaczący udział miało powołanie w charakterze biegłego ukraińskiego szowinisty, Bogdana Huka.

Policja i prokuratura wzajemnie obwiniają się ws. zdjęcia ukraińskich studentów na tle flagi OUN-UPA

W sierpniu 2015 roku Prokuratura Okręgowa w Przemyślu po przeanalizowaniu materiału zgromadzonego w sprawie ukraińskich studentów eksponujących symbole banderowskie i faszystowskie poleciła Prokuraturze Rejonowej wznowienie postępowania.

Sprawą zajął się również prezes Ruchu Narodowego i poseł Robert Winnicki, który wystosował interpelację do MSZ dotyczącą interwencji tego resort wobec władz Ukrainy w sprawie obecności flag OUN-UPA w otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego wizyty w Kijowie.

Zadał przy tym również pytanie o to, czy obywatele Ukrainy, posiadacze Kart Polaka, których zachowanie było niegodne ich posiadania i „wzbudziło słuszne wzburzenie polskiego społeczeństwa”, zostali ich pozbawieni.

W odpowiedzi wiceminister Jan Dziedziczak poinformował, że Konsulat Generalny RP w Winnicy, który wydał im dokumenty, przeprowadził w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Minister przyznał, że zachowanie sześciu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, posiadaczy Karty Polaka, wzbudziło „słuszne oburzenie społeczności lokalnej i polskiej opinii publicznej”.

„W wyniku przeprowadzonego postępowania, Konsul Generalny zwrócił się do Rady ds. Polaków na Wschodzie o stwierdzenie nieważności decyzji o przyznaniu i przedłużeniu ważności Kart Polaka” – stwierdził przedstawiciel MSZ.

Polskie MSZ zaznacza również, że podczas marcowej narady polskich konsulów generalnych akredytowanych na Ukrainie zostali oni zobowiązani do bardziej aktywnej postawy i unieważniania Kart Polaka w przypadkach, kiedy ich posiadacze godzą w interesy lub wizerunek Państwa Polskiego. „Pisemne instrukcje w tym zakresie zostaną także zamieszczone w nowych wytycznych do realizacji ustawy o Karcie Polaka, które będą przekazane do wszystkich konsulatów realizujących tę ustawę” – zapowiedział wiceminister Dziedziczak.

Poseł Winnicki pytał również, czy w wyniku podjętych przez MSZ strona ukraińska zobowiązała się, iż tego typu incydenty, jak obecność flag OUN-UPA w otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego wizyty w Kijowie, nie będą miały miejsca w przyszłości oraz czy władze w Kijowie złożyły wyrazy ubolewania.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych natychmiast podjęło odpowiednie działania dyplomatyczne na poziomie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Ambasady Ukrainy w Warszawie. Strona ukraińska zobowiązała się do wyciągnięcia wniosków z zaistniałej sytuacji i zapewniła, że tego typu incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości” – poinformował w odpowiedzi na interpelację minister Jan Dziedziczak.

 

Za: kresy.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 16 maj 2016 11:33
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Polskie MSZ: Karty Polaka wydane banderowcom zostaną unieważnione