Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Kariery polityczne robią intryganci i nieudacznicy
Kategoria: Polityka polska   Środa, 12 październik 2016 11:07 Napisał

Kariery polityczne robią intryganci i nieudacznicy

Zastanawiacie się jak to się dzieje, że rządzą nami nieudacznicy. Ludzie których we własnej firmie nie zatrudnilibyście nawet jako dozorcę. A kierują nawet państwami. Dziś odpowiedź jest właśnie Tobie dana.

Od czasu gdy nauczyłem się czytać, książka stała się moim naturalnym pokarmem i ciągle byłem głodny. Ile tysięcy książek przeczytałem nie wiem. Dużo. Chłonąłem je jak gąbka wodę.

We wczesnej młodości trafiłem na książkę autorstwa dra Laurence’a J. Petera "The Peter Principle" , znaną jako "Zasada Pitera" (nie mylić z Piterą, osobą bez zasad, wiedzy, umiejętności i honoru, ale będącą doskonała ilustracją tej zasady).

Zasada Petera mówi o tym że w organizacji hierarchicznej (takiej  jak partia), każdy awansuje aż do osiągnięcia własnego progu niekompetencji. Zasadę sformułował Laurence J. Peter. Czasem używa się również zamiennie pojęcia progu kompetencji.

Zasada ta w szczególności odnosi się do organizacji typu biurokratycznego, gdzie jej członkowie w trakcie własnej kariery awansują tak długo, aż znajdą się na poziomie, na którym nie będą już kompetentni.

Zakłada się tutaj, że jeżeli organizacje mają zdolność do ciągłego funkcjonowania, to jest spowodowane tym, że jeszcze nie wszyscy urzędnicy osiągnęli swój poziom niekompetencji.

Obserwując różnych ludzi można prześledzić jak oni zgodnie z zasadą Petera, systematycznie osiągają "sukcesy" i awanse w pracy. Za każdym razem są coraz lepsi. Wreszcie gdy już dostaną się na szczyt, okazuje się jest szczyt ich niekompetencji. Są nieudolni, podejmują mylne decyzje lub ich unikają. Koszmar...

Po dwóch, trzech awansach w ludziach kształtuje się uzależnienie, jak u narkomana. Przychodzi "głód" awansu i parcie w górę. Jednocześnie w miarę możliwości jakie daje im szczebel "władzy" na drabinie awansowej ściągają w dół tych co są wyżej, poprzez "podkładanie świni" i różnego rodzaju intrygi. Patrząc w dół, utrącają tych którzy mogą im zagrozić, a podciągają  użyteczne miernoty.

Im wyższa będzie niekompetencja na wyższym szczeblu awansowym, tym większe jest parcie do awansu.

Mieszanka obu zasad była stosowana w PRL-u pod nazwą "mierny ale wierny". Udoskonalona forma z powodzeniem służy PRL-owi Bis, niezależnie od stopnia nasycenia czerwienią. Można znaleźć dowolną ilość przykładów w każdej polskiej partii.

Wystarczy spojrzeć na polski rząd obojętnie jakiej formacji. Raz po raz mamy więcej tego samego. Przecież większość figurantów w każdym rządzie wygląda tak jakbyśmy wysłali Gołotę na mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym.

Ostatni awans naszego Płemieła jest najlepszym tego przykładem. On sam jest dowodem na prawdziwość Maksymy Macha która brzmi: "Głupiec na wysokim stanowisku jest jak człowiek na szczycie wysokiej góry; wszystko wydaje mu się małe i on wszystkim wydaje się mały".

https://www.youtube.com/watch?v=iC8abtjCjo0

Rząd PiS, poza nielicznymi wyjątkami nie odbiega od schematu jaki obowiązuje od czasu, gdy NKWD przy pomocy "patriotów" z Moskwy, przyniosła nam wolność.

PS. Druga zasada Petera mówi o tym, że na każdą posadę jaka istnieje w świecie czyha osoba niekompetentna, ktoś kto się na nią nie nadaje. Warto też pamiętać o Prawie Rudina - które mówi że "w sytuacji kryzysowej, kiedy trzeba będzie wybierać miedzy różnymi alternatywami, większość ludzi wybierze rozwiązanie najgorsze". Na koniec Prawo Katza które stwierdza: "ludzie i narody będą działać racjonalnie wtedy i tylko wtedy, gdy wyczerpią już wszystkie inne możliwości".

A my, Polacy, mimo że po każdym rządzie mamy kaca nie potrafimy działać racjonalnie.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 12 październik 2016 13:08
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Kariery polityczne robią intryganci i nieudacznicy