Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Waszczykowski: Komisja Wenecka obraża polskie społeczeństwo
Kategoria: Polityka polska   Niedziela, 16 październik 2016 15:58 Autor: admin

Waszczykowski: Komisja Wenecka obraża polskie społeczeństwo

Rząd zrywa współpracę z organem Rady Europy – nie podoba mu się treść wydanych przez Komisję Wenecką ekspertyz.

Komisja Wenecka została powołana przez Radę Europy do opiniowania aktów prawnych i ich projektów, jednak według rządu PiS nie jest ona uprawniona do „wyznaczania standardów konstytucyjnych i ingerowania w wewnętrzne sprawy państwa oraz wymagania by wyznaczone przez nią zalecenia były realizowane”.

Rządowy dokument zarzuca też Komisji, która wydała dotąd ponad 500 opinii na temat ponad 50 krajów, a które to opinie stają się w większości podstawą do wydawania wyroków przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, że „stanowisko przedstawione przez Komisję w sprawie sędziów TK jest niedopuszczalne, godzi w suwerenność państwa i przeczy apolitycznemu charakterowi tego gremium”. A to dlatego, że „Komisja pomija przy tym znaczenie Prezydenta RP w procesie powoływania Prezesa TK”.

Zdaniem „Wiadomości” pismem tym rząd Beaty Szydło “kończy współpracę” z Komisją w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.

Potwierdza to szef MSZ Witold Waszczykowski. „To Komisja w tej chwili obraża polski rząd i polskie społeczeństwo, ponieważ przedstawia kłamliwe, fałszywe, jednostronne raporty na temat Polski. Wykazaliśmy błędy. Komisja Wenecka w swoich raportach myli instytucje polskie, myli odpowiednie paragrafy. Przedstawia jednostronną narrację, przyjmuje argumenty jednej strony”.

Zerwanie współpracy z Komisją, o której opinię zwrócił się sam Waszczykowski, spowodować może przyspieszenie działań organów unijnych, które wszczęły postępowanie dotyczące przestrzegania zasad demokracji w Polsce. Zdaniem wielu specjalistów od prawa międzynarodowego, takie stanowisko rządu to kolejny krok do opuszczenia przez nasz kraj Unii Europejskiej.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 16 październik 2016 17:57
alexjones.pl Informacje z Polski Polityka polska Waszczykowski: Komisja Wenecka obraża polskie społeczeństwo