Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Jak pobudzić intelektualną dociekliwość społeczeństwa?
Kategoria: Publicystyka   Środa, 18 październik 2017 04:05 Autor: Katarzyna

Jak pobudzić intelektualną dociekliwość społeczeństwa?

W realiach rządów sprawowanych przez miernoty, których jedyną przewagą nad społeczeństwem jest to, że są wzajemnie wspierającą się uprzywilejowaną grupą mającą władzę. Nie ma łatwych rozwiązań. Po prostu nie da się przebić szklanego sufitu – zarówno, jeżeli chodzi o otrzymanie pracy w zdominowanej przez nepotyzm instytucji, jak i o generalny stan spraw państwa. Czołowym sojusznikiem systemu i jego najważniejszym strażnikiem są media mainstreamowe, które dbają o to, żeby nikt się za bardzo nie wychylił, a nawet jak to zrobi żeby go zgasić, stłamsić lub w inny sposób publicznie zdyskredytować. Fakty nie mają znaczenia, liczy się tylko to w jakiej skali są przekazywane komunikaty. Żyjemy w systemie, w którym można zniszczyć każdego, jeżeli tylko użyje się odpowiedniego instrumentarium. W tej chwili doświadczają tego poprzedni władcy systemu, których cześć mediów mających dominujący przekaz zaczęła bardzo silnie zwalczać.

Konsekwencją jest wojna informacyjna w naszym kraju, gdzie nie chodzi o przekazywanie informacji pozwalających na budowę obiektywnego obrazu rzeczywistości i samodzielną percepcję faktów. Wręcz przeciwnie mamy do czynienia z manipulacjami, których celem jest wzajemne przeciąganie liny. Prawda pozostaje ukryta, przesłonięta i jest przekłamywana. Wszystko jest pomyślane w taki sposób, żeby przypadkiem nie pobudzić dociekliwości społeczeństwa.

Jeżeli ludzie zaczną zadawać pytania, to w konsekwencji uzyskiwania różnych odpowiedzi, będą tworzyć sobie obraz rzeczywistości, który będzie zupełnie innym obrazem od tego, który przekazują media. Rozdwojenie percepcji zaowocuje odsunięciem części obecnych decydentów od politycznego żłobu, ponieważ pojawią się nowe partie, dające odpowiedzi na zadawane przez ludzi pytania. Jest tylko kwestią czasu, kiedy ten mechanizm zacznie funkcjonować. W interesie elit jest co najwyżej jego spowalnianie, ponieważ jeżeli się go zablokuje, to nagromadzona energia społeczeństwa eksploduje. Klasyczny mechanizm rewolucji jest nie do przekłamania, rządzi się swoimi prawami wynikającymi z tego prostego faktu, że ludzi nie da się okłamywać w nieskończoność.

W interesie opozycji i wszystkich, którym nie jest obojętna Polska – jest znaleźć odpowiedź na pytanie – jak pobudzić intelektualną dociekliwość społeczeństwa? Chodzi o to, żeby ludzie zanurzeni w papce kulturowo-konsumpcyjnej, bombardowani emocjami – byli w stanie zacząć swobodnie myśleć opierając się na racjonalnej ocenie rzeczywistości, a nie kłamstwie. Niestety jednak pragmatyzmu nie da się zadekretować, trzeba go uczyć już w szkole, a nasza lista lektur najdelikatniej mówiąc, uczy dzieci wszystkiego, tylko nie pragmatyzmu. Również dominujący w naszym kraju kod religijno-cywilizacyjny, nie uczy nas pragmatyzmu, można powiedzieć, że tutaj jest źródła wszelkiego zła – silnie wspomagające system.

W normalnych warunkach mówilibyśmy o roli kultury, sztuki i edukacji – jak również i wspomnianej religii. Niestety o normalnych warunkach nie można u nas już mówić. Jesteśmy w spirali pomiędzy ciemnogrodem a „jakoś tam będzie”.

Ba tą chwilę nie ma nikogo na naszej scenie politycznej, kto miałby interes w mówieniu społeczeństwu prawdy i oczekiwaniu od niego, że swoimi wyborami będzie dokonywać optymalnych i opłacalnych dla ogółu decyzji. Jak do tej pory można było mieć wrażenie, że jedynym politykiem, któremu zależy na czymś długofalowym w Polsce jest pan Jarosław Kaczyński. Niestety i on – w rozumieniu jego obozu politycznego – wykorzystał populizm, emocje i kreowanie alternatywnej rzeczywistości. Dlatego, jego ocena jako polityka musi być w ogólnym ujęciu również negatywna. Reszta sceny politycznej bardziej chciałaby po prostu zająć jego miejsce, niż zrobić coś rzeczowego dla kraju. Ten cel wymaga bowiem nie walki i konfliktu, tylko konsensusu i porozumienia. Obecna klasa polityczna nie jest w stanie się porozumieć.

Jeżeli ktoś ma koncepcję jak pobudzić intelektualną dociekliwość społeczeństwa, to niech poda swój pomysł do publicznej informacji. Jak spowodować, żebyśmy się obudzili?

 


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 18 październik 2017 19:56
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Jak pobudzić intelektualną dociekliwość społeczeństwa?