Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka 5 kroków do sukcesu – program gospodarczy dla Polski
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 14 grudzień 2017 11:25 Autor: Andreas

5 kroków do sukcesu – program gospodarczy dla Polski

50 mln zł 50 mln zł Narodowy Bank Polski/Flickr/CC BY-ND 2.0

Przejście od gospodarki sterowanej ręcznie do gospodarki rynkowej można przeprowadzić płynnie i łagodnie . Ma to tą zaletę ,że nie trzeba rzucać się na głęboką wodę , odcinać od już istniejącego SYSTEMU. Zmiany mogą być wprowadzone w dowolnej chwili, w dowolnym momencie. Budżet ani na mały włos nie zostanie zachwiany, a wręcz przeciwnie zaraz na samym starcie, jego wartość powinna wzrosnąć. A to za sprawą nowego, niezwykle skutecznego podatku przychodowo-terenowego, który w efekcie przebije swoją skutecznością podatek VAT.

Krok 1

Powiedzmy ,że wprowadzimy podatek terenowo- przychodowy 1% w całej Polsce, i dla wszystkich przedsiębiorstw równo, zarówno krajowych jak i zagranicznych (bezwzględnie wszystkich). Wraz z wprowadzeniem tego podatku zlikwidujemy wszelkie podatki „branżowe”, „śmieciowe” i „koncesyjne” (w pierwszej kolejności te, które powodować mogą powielanie się opodatkowania). Pozostawiamy tylko trzon budżetu, podatki ogólnokrajowe i tylko takie które przynoszą wymierne korzyści do budżetu Państwa. W sumie 5-10 podatków skutecznych ogólnokrajowych.

Jednocześnie obniżymy i ujednolicimy VAT do poziomu 15%. Na ile pozwali nam Unia Europejska. Osłabienie roli „grabieżnego” podatku jakim jest VAT miałoby decydujące znaczenie w poprawie bytu ludności i w firmach. Od razu zauważymy jaką ulgę da nam obniżka VAT-u. Jak jego wielkość katastrofalnie wpływa na gospodarkę. Im większy – tym szybciej ją wyniszcza. Wielki ukłon fiskusa w stronę ludności cywilnej i przedsiębiorców. Uprościłoby rozliczenia pomiędzy nimi. Sprawiło, że życie stało by się tańsze, łatwiejsza wydolność z płatnościami. Zatory płatnicze szacuje się na 100 mld zł. Praktycznie nie ma logicznego uzasadnienia dlaczego jedne produkty mają 23 % VAT-u inne tylko 8 %, 5%. Jeśli ktoś powie, że żywność zdrożeje to się grubo myli. Podniesienie cen o 10 groszy nikt nie odczuje tak negatywnie , jak pozytywną obniżkę cen energii, czynszu, paliw i innych wyrobów objętych 23 % VAT-em .

Tę dziurę w finansach wypełni z nadwyżką 1% podatek terenowy. Dlatego wskazane jest aby obie te zmiany wprowadzić jednocześnie. Efekty tego posunięcia będą odczuwalne już po pierwszym miesiącu . Nie mówiąc już o tym, iż postarałbym się o całkowitą likwidację podatku VAT – wykazując przy pomocy analityków, iż to on lub sposób jego liczenia, odpowiadają za KRYZYS W GOSPODARCE.

Czyli reasumując dziura budżetowa jaka powstanie z obniżki i ujednolicenia VAT-u do poziomu 15 % będzie wynosić: obecne wpływy z VAT-u 126 mld zł, przy zakładanym 23% wskaźniku. Obniżając VAT do 15% otrzymujemy 82 mld zł (choć efektywny VAT obecnie jest na poziomie 16%). Zakładając najgorszy scenariusz, iż z budżetu Państwa ucieknie nam 44 mld zł. To podatek terenowy 1% powinien z łatwością tę dziurę załatać, z nadwyżką jeszcze. Czyli posunięcie nasze na samym starcie przyniesie zyski do budżetu Państwa. NIE WIĄŻE SIĘ Z ŻADNYM RYZYKIEM Poprawi wypłacalność firm . Potanieje życie w Polsce. Zainicjuje kontrole nad rynkiem (której obecnie nie mamy). Ten 1% wskaźnik musi być tak mały wręcz symboliczny, aby nie był obciążeniem dla firm. Będzie jedynym realnym, idealnym wręcz, wskaźnikiem wzrostu gospodarczego. Na nasz budżet będą od tej pory, składać się również firmy zagraniczne, więc nie ma obawy, że kwota będzie zbyt mała. Obroty niektórych firm też liczy się w miliardach złotych. A tych firm z miesiąca na miesiąc będzie przybywało. Nawet taki symboliczny wręcz 1%, może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania i miło nas zaskoczyć.

Już po pierwszym miesiącu będziemy wiedzieć czy podatek przychodowo-terenowy sprosta zadaniu i dorówna VAT-owi – i jaka będzie jego wielkość. Budżet wzrośnie już po pierwszym miesiącu.

Krok 2

Drugi miesiąc daje nam obraz finansowej sytuacji. Mając zapas finansowy eliminujemy z SYSTEMU podatki takie jak PIT i CIT, oraz AKCYZĘ . Czyścimy prawie do końca SYSTEM, na ile możemy sobie finansowo pozwolić . UWALNIAMY CENY, czyniąc przedsiębiorstwa SAMOWYSTARCZALNE. Od tej pory one same decydują , po jakiej cenie chcą swoje towary sprzedawać, z kim współpracować, od kogo i po jakiej cenie kupować. Wszystko staje się, rynkową grą ekonomiczną, bez ingerencji Państwa.

Krok 3

W następnym kroku proponowałbym zastąpienie ZUS-u kwotowego. ZUS-em procentowym i (kontraktowym) – co złagodzi skutki prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania masowego pracowników. Pod warunkiem, iż ten 1% podatku przychodowego zaspokoi potrzeby ZUS-u. Gdyby tak się jednak nie stało podatek przychodowy byłby za mały aby zaspokoić potrzeby ZUS-u, to poczekałbym miesiąc – dwa, aż je w pełni zaspokoi. Czyli od teraz przedsiębiorcy płaciliby nie 1 a 2% swojego przychodu i 1% od każdego zatrudnionego pracownika (liczone od jego zarobku). UWALNIAMY PŁACE, czyniąc je KONTRAKTOWYMI.

Krok 4

Gdy już gospodarka dźwignie się z kolan, wyprostuje do pionu i nadamy jej silny kręgosłup finansowy, niezbędna jest…. Amnestia ZUS-owska i Podatkowa. Krok potrzebny, aby się posuwać na przód. Wszystko po to, aby wyzerować liczniki, dać szansę przedsiębiorcom zacząć od nowa. Zaoszczędzi to czas na ściąganie, i gnębienie przedsiębiorców za długi poprzedniego SYSTEMU w którym matematyka rządziła, a nie przedsiębiorczość. Państwo też tu nie jest bez winy, utrzymując i pielęgnując destrukcyjny SYSTEM. Wielu przedsiębiorców potraciło majątki , pozabierano im domy mieszkania, samochody, ciągniki, warsztaty pracy. Licytacje jeszcze, co niektórych się nie zakończyły. Sprawy jeszcze trwają, są w toku. Przerwanie tego procesu, będzie wymownym sygnałem, że odcinamy się od NISZCZYCIELSKIEGO SYSTEMU. Od teraz Państwo będzie miało inne problemy – szybkie dostosowanie infrastruktury do potrzeb nowej ery gospodarczej. Przepisów do nowo powstałej teraźniejszości. Trzeba się będzie skupić na rozwoju, a nie grzebaniu w przeszłości. Sprawy nierozliczonej przeszłości, będą się ciągnąć latami i ściągać nas w dół. Po pierwsze, nie będzie na to czasu . Po drugie: było by to nieprzyzwoitością ze strony Państwa, gdy się okaże, że długi przedsiębiorców powodował, poprzedni źle zorganizowany SYSTEM.

Krok 5

Całkowita eliminacja VAT-u z życia gospodarczego. VAT i podatek przychodowy, kłócą się nawzajem. Do Vat-u zbieramy koszty, a do podatku przychodowego nie. Jest prostszą formą rozliczenia. Ponieważ upraszczamy SYSTEM więc zróbmy to w 100%, definitywnie i na całego. Połowiczna forma nie da tego efektu. Unia Europejska zaczyna dostrzegać problemy jakie wywołuje ten podatek. Może się już tworzy dobry klimat na eksperyment – typu “PAŃSTWO BEZ VAT-u”. Ceny wreszcie będą normalne, pojedyncze, a nie podwójne, brutto – netto. Odpadnie nam większa część biurokracji i cała skomplikowana machina z nią związana. Zakończą żywot wyłudzenia i oszustwa, związane z VAT-m. Umrą śmiercią naturalną.

Cały proces ma polegać na tym, iż małe i nieefektywne podatki będziemy zastępować prostymi „prosto liczonymi ”o zasięgu ogólnokrajowym. W efekcie do funkcjonowania Państwa potrzebny jest tylko jeden podatek. My na rynku pozostawimy 3, tylko strategiczne. Cały proces potrwa nie dłużej niż pół raku, a na efekty nie trzeba będzie czekać, bo będą odczuwalne na bieżąco. Pół roku potrwa taki okres przejściowy kiedy stare podatki kończą swoją działalność – a nowe dopiero zaczynają działać. Nawet jeśli się to przeciągnie nieco w czasie, z uwagi na zrównoważone działanie – to i tak jest to droga do sukcesu. Drugi rok działania NOWEGO SYSTEMU przyniesie znaczącą poprawę finansową. Zarówno po jednej stronie (dochody Państwa), jak i po drugiej (dochody przedsiębiorców i ludności cywilnej). Przy czym od samego początku założenie jest takie:

  • Budżet Państwa nie ucierpi ani złotówki wstecz.
  • Przedsiębiorcy nie ucierpią ani złotówki wstecz.
  • Ludność cywilna nie ucierpi ani złotówki wstecz.

 

Równolegle do zmian w podatkach , należy pracować również nad uproszczeniem wydatków Państwa do niezbędnego minimum . Gospodarka rynkowa na pewno będzie wymagała zmian w wielu dziedzinach. Te dwa procesy muszą się odbywać w pełnej harmonii.

„WILK SYTY I OWCA CAŁA”

Przy takim rozwiązaniu pisanie ustaw ograniczających ilość aptek tylko do 4 nie będzie potrzebne. Nawet gdy ktoś będzie miał ich 40, to ważne jest aby z każdej spływał jakiś grosz do budżetu. Każda bowiem będzie, wytwarzała przychód. Nawet wskazane aby się rozwijał i otworzył ich 400 – im więcej tym lepiej. Na tym polega gospodarka rynkowa.

Wiesław Makowski

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla autora [Wiesław Makowski]. Wyłączenie licencji CC 3.0.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 14 grudzień 2017 12:03
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka 5 kroków do sukcesu – program gospodarczy dla Polski