Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Szewach Weiss rozwiewa wątpliwości: dla Żydów Holokaust jest dziś religią
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 08 marzec 2018 08:25 Autor: Andreas

Szewach Weiss rozwiewa wątpliwości: dla Żydów Holokaust jest dziś religią

Szewach Weiss rozwiewa wątpliwości: dla Żydów Holokaust jest dziś religią David/FlickrCC/BY 2.0

Dla Żydów dziś Holokaust jest religią. Powiem więcej, to jedyna religia łącząca cały naród żydowski. Na całym świecie 27 stycznia – rocznica wyzwolenia Auschwitz, Dzień Holokaustu – to dla Żydów święty dzień – powiedział Szewach Weiss w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Były ambasador wyjaśnił, że na nowelizację ustawy o IPN należy patrzeć właśnie z takiej perspektywy. Wówczas nie będzie dziwiło to, że kwestia ta ,,poruszyła u Żydów bardzo czułą strunę pamięci nie tylko o sprawiedliwych, ale i o szmalcownikach”.

– Przecież ja też w Jedwabnem mówiłem o dwóch stodołach – o tej, w której mnie uratowano, ale i o tej, w której mordowano Żydów. Efekt ustawy jest dokładnie odwrotny, bo teraz wszyscy mówią tylko o szmalcownikach – podkreślił Weiss.

Jak wskazał, on sam przypominał światu, że w Polsce nie było rządu kolaborantów, a właśnie polski rząd podziemny skazywał szmalcowników na karę śmierci. – Czy w Polsce nie było antysemitów? Byli i byli też w AK, ale to Armia Krajowa wykonywała wyroki na tych, którzy wydawali Żydów. Jak można o tym nie pamiętać? Władze polskie pod okupacją i w Londynie sprzeciwiały się postawom antysemickim, starały się ratować Żydów – dodał Weiss.

Były ambasador ocenił też, że wyprowadzony w stronę Polski atak ze strony USA może być przejawem wyrzutu sumienia za bierność amerykańskich Żydów w czasie II wojny światowej. [podkreślenie admin AJ] – Stany Zjednoczone i prezydent Roosevelt milczeli, gdy na ziemiach polskich ginęli Żydzi. Przecież to polski delegat Jan Karski jeździł do Ameryki prosić o pomoc dla mordowanych Żydów. I co? Roosevelt go zlekceważył. Zamiast o zabijaniu Żydów chciał rozmawiać o tym, czy Polska potrzebuje koni. I dziś Amerykanie chcą się z tych wyrzutów oczyścić, a Polacy im o nich przypominają – powiedział.

Weiss ocenił też, że na tle innych narodów, Polacy są w dużej mierze wolni od nienawiści do Żydów, a „prawie każdy Polak wie, że to wstyd być antysemitą, że to grzech. Tego nie ma w innych państwach” – zaznaczył.

Źródło: gazetaprawna.pl

MAŹródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 08 marzec 2018 11:05
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Szewach Weiss rozwiewa wątpliwości: dla Żydów Holokaust jest dziś religią