Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Cztery dychy z fajek!
Kategoria: Publicystyka   Sobota, 12 maj 2018 08:25 Autor: Andreas

Cztery dychy z fajek!

Cztery dychy z fajek! Bartosz Romanowski/Flickr/CC BY-SA 2.0

Cztery dychy z fajek! To jest możliwe! Naprawdę genialne! Jak wielkim trzeba być człowiekiem, żeby na coś takiego wpaść! Ile to kosztuje determinacji! Ile samozaparcia! Ile zdecydowania! Wystarczy, że małżeństwo palaczy zrezygnuje z palenia i w ciągu czterech lat, może oszczędzić około 40 tyś zł.

Jak to jest możliwe? Dwie paczki papierosów dziennie kosztują w naszym kraju 30 zł jeżeli to przemnożymy, przez „przepał” tj. 30 dni po 2 paczki, to mamy w ciągu miesiąca 900 zł. Proste mnożenie przez 12 miesięcy daje nam 10800 zł. W konsekwencji przez cztery lata mamy kwotę ponad 40 tyś., szczegóły nie mają znaczenia. Liczy się ostateczny efekt.

Pokazuje to jak bardzo jesteśmy eksploatowani przez zagraniczne korporacje i nasze państwo. Używki są niebezpieczne, ponieważ uzależniają. Państwo na tytoniu zarabia grube miliardy. Ma istotną konkurencję w postaci przemytu zza wschodniej granicy, jednak i tak największym wygranym są wielkie koncerny. Mówimy o koncernach tytoniowych, za którymi kryją się wręcz niewyobrażalne pieniądze.

Łatwiej zrozumieć skąd te firmy są tak bogate, jeżeli się przeliczy kwoty wydawane na papierosy w powyższy sposób. W cztery lata małżeństwo palaczy może zaoszczędzić na dużą część mieszkania, albo na samochód znośnej klasy. W istocie jest to niesamowite, ale tak działa procent składany, znany w ekonomii od zawsze.

Dodatkowo kwestie zdrowotne na pewno mogą być istotną motywacją, która pozwoli nam do zachęcenia jak największej ilości ludzi, do porzucenia tego niezwykle szkodliwego nałogu jakim jest palenie tytoniu. Dobrze się dzieje, że państwo przeprowadza stopniowe podwyżki cen akcyzy i innych podatków. Również dobrze się dzieje, że nałożono ograniczenia na reklamę tytoniu. Walka z tym zjawiskiem cywilizacyjnym jest jak najbardziej celowa i słuszna.

Problem jest jednak o wiele szerszy i głębszy, niż jawi się on ze strony ekonomicznej, czy zdrowotnej. Problem ma naturę transferów ekonomicznych. Na przykładzie używek, koncernów i państwa, które swoim aparatem skarbowym powoduje, że papierosy są niesłychanie drogie – widzimy jak bardzo jesteśmy zniewoleni.

Żeby to zrozumieć łatwiej i jednoznacznie dokonajmy kolejnej prostej symulacji. Odnieśmy koszty podstawowych używek – przeciętnego obywatela, które uzależniają do pensji minimalnej. Papierosy paczka dziennie za 15 zł, to daje miesięcznie 450 zł. Załóżmy, że nasz przeciętny obywatel lubi wypić jeszcze trzy piwa. Po 2,5 zł, bo można za tyle kupić w dyskoncie dobrej jakości krajowe piwo. Razem dla 30 dni, za 90 piw mamy 225 zł miesięcznie. To daje nam 675 zł.

Niestety ludzie mają często więcej potrzeb, niż papierosy i piwo. Dodajmy jeszcze jedną butelkę mocnego alkoholu i jedną butelkę wina w tygodniu (na piątek i sobotę). To nam daje około 30 zł za butelkę wódki o powiększonej pojemności i około 15 zł za butelkę wina. To daje około 180 zł miesięcznie.

Niestety obywatel potrzebuje jeszcze kawę, którą wypija po przebudzeniu. Paczka kawy starcza mniej więcej na 5 dni. Co powoduje, ze trzeba zakupić 6 paczek kawy na miesiąc. Średnia cena 15 zł, czyli łącznie 90 zł.

Dodajmy te kwoty:

  • Papierosy 450 zł
  • Piwo 225 zł
  • Alkohol mocniejszy i wino 180 zł
  • Kawa 90 zł

 

To nam daje 945 zł na używki łącznie dla spełnienia potrzeb przeciętnego obywatela. Proszę wziąć pod uwagę, że to są koszty stałe naszego funkcjonowania, które się względnie stale ponosi. Z kwoty 2100 zł pensji minimalnej mamy około 1530 zł netto. Do najniższych rent i emerytur, to w ogóle kwoty przeznaczanej na używki nie ma po co odnosić.

To jest fascynujące, że jednak ludzie w naszym kraju żyją, bo przecież trzeba jeszcze kupować i opłacać cały szereg innych rzeczy. Proszę policzyć ile możecie państwo oszczędzić na używkach, warto o tym pomyśleć. Poza tym zdrowie, to kryterium bezwzględnie priorytetowe.

Ekonomiczne skutki ponoszenia kosztów używek są istotne dla całej gospodarki. proszę te kwoty przemnożyć przez milion, dwa miliony… pięć, może siedem milionów?

 Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 12 maj 2018 07:57