Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rozmowy małżeńskie 19: Jacek Bartosiak
Kategoria: Publicystyka   Środa, 26 wrzesień 2018 09:03 Autor: Andreas

Rozmowy małżeńskie 19: Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak Jacek Bartosiak www.jacekbartosiak.pl

Magdalena Ziętek-Wielomska: Kilka dni temu dr Jacek Bartosiak został prezesem spółki celowej, która do 2027 r. ma wybudować Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Wybór ten wiele wyjaśnia w kwestii tego, czym jest cały projekt.

Jacek Bartosiak czasami nazywany jest „ustami Georga Friedmana w Twoim domu” i na inicjatywę CPK należy patrzeć właśnie przez pryzmat wypowiedzi tego amerykańskiego stratega. Od jakiegoś czasu Friedman wieszczy upadek Rosji i Niemiec i uzyskanie przez Polskę pozycji wręcz mocarstwowej. Przyglądając się polityce amerykańskiej nie trudno dostrzec, że silnie pracuje ona nad tym, żeby osłabić Niemcy. Ponieważ państwo niemieckie zależne jest od eksportu, szczególnie samochodów, atak nastąpił w tym właśnie miejscu, co zresztą niemieckie koncerny przez zwykłe oszustwa tylko ułatwiły. CPK natomiast ma stanowić główny hub komunikacyjny Europy Środkowo-Wschodniej, co także wymierzone jest właśnie w RFN. Ostatnio znowu przesunięto datę otwarcia lotniska w Brandenburgii, które miało być centralnym portem lotniczym Mitteleuropy. Polacy z Wrocławia, Poznania czy nawet Warszawy mieli startować i lądować pod Berlinem.

Częścią projektu CPK jest rozbudowa szybkich kolei właśnie po to, by Polacy z zachodniej ściany mieli bliżej do Baranowa niż do Brandenburgii. Charakterystyczne są także nazwy obydwu lotnisk: port lotniczy „Solidarność” vs. port im. Willego Brandta, ojca niemieckiej Ostpolitik, która stała się podstawą ekspansji RFN na Wschód. Jednym słowem: Niemcy mają zostać wyparte z naszego regionu na rzecz Ameryki, która z coraz większym rozmachem zaczyna realizować projekt Trójmorza. Jacek Bartosiak, wykreowany na eksperta od geopolityki, ma być twarzą całego przedsięwzięcia i „przybliżać” je Polakom, szczególnie tym młodym. A patrząc od zaplecza, ma dbać o to, by cała inicjatywa była zgodna z planami Waszyngtonu.

Adam Wielomski: Warto tutaj wspomnieć o ostatniej książce Jacka Bartosiaka „Rzeczpospolita między lądem a morzem”. Jakkolwiek samej książki jeszcze nie miałem w ręku, to już teraz możemy w Internecie zobaczyć jej charakterystyczną okładkę, przy czym chodzi mi o okładkę tylną. Czytamy tamże opinię o książce: „Ta ekscytująca nowa książka Jacka Bartosiaka jest zdecydowanie warta przeczytania. Jest wnikliwa i bardzo aktualna. Geostrategiczna sytuacja Polski w obliczu rewizjonistycznych tendencji Rosji sprawia, że zrozumienie geografii, sieci transportowych, trendów historycznych oraz znaczenia sojuszników jest ważniejsze niż kiedykolwiek”. Opinia jak opinia, ale ważne kto ją napisał. Podpis głosi: „Generał Fredrick Banjamin „Ben” Hodges – były dowódca US Army (2014-2017) w Europie”. Gdy zobaczyłem ten podpis, to wywołał we mnie pierwsze skojarzenie mocno kpiarskie. Pomyślałem sobie: Ciekawe jakby ludzie zareagowali, gdyby na tyle którejś z moich książek pojawiła się recenzja jakiegoś rosyjskiego generała? Jednakże po informacji, że autor książki ma budować CPK, sprawę trzeba oglądać z zupełnie innej perspektywy. To nie była recenzja świadcząca o nadmiernie poważnym podejściu Jacka Bartosiaka do samego siebie, lecz recenzja, w istocie będąca namaszczeniem autora książki na ważną pozycję w strukturach „wschodniej flanki NATO”, jak w kręgach neokonserwatywnych (anglo- i polskojęzycznych) nazywa się Polskę.

Przy okazji nakazuje to także postawić pytanie, czy posiadając takie znajomości wielki budowniczy CPK rzeczywiście będzie budował lotnisko o przeznaczeniu wyłącznie cywilnym? A może ma to być także lotnisko o znaczeniu militarnym, wschodnio-flankowym? Na pytanie to nie znamy dzisiaj odpowiedzi, a przynajmniej rządzące Polską kręgi nie przedstawiły jej publicznie. Nie ma jednakże wątpliwości, że projekt CPK rzeczywiście stanowi oś wzmożonej obecności i aktywności amerykańskiej w Europie. Szkoda tylko, że w tym projekcie Polska zajmuje pozycje „wschodnich flanek” i „krajów frontowych”. Wojna idzie.

Myśl Polska, nr 39-40 (23-30.09.2018)Źródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 26 wrzesień 2018 10:31
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rozmowy małżeńskie 19: Jacek Bartosiak