Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Kwestia zaufania
Kategoria: Publicystyka   Sobota, 22 grudzień 2018 09:02 Autor: Andreas

Kwestia zaufania

Kwestia zaufania Danny Chapman/Flickr/CC BY 2.0

 

Zaufanie to podstawa funkcjonowania ludzkiej społeczności. Ludzie generalnie ufają sobie o ile nie zostaną nauczeni braku zaufania. Wszystkie relacje społeczne opierają się na zaufaniu, oczekiwaniu zaufanie lub żerowaniu na zaufaniu.

W polityce kwestia zaufania brzmi wieloznacznie. Procedura wotum zaufania zrobiła karierę tak dużą, jak dewaluacja tego terminu. Prawo Kopernika o wiele bardzie stosuje się do polityki niż do obrotu pieniężnego.  Źli politycy wypierają z sceny politycznej tych lepszych a w dodatku ci lepsi tacy dobrzy to znowu specjalnie nigdy nie byli.

Zaufanie do polityków rozumiane jest teraz niemal wyłącznie sarkastycznie, to znaczy ufamy im, że będą się dalej kompromitować. Przegłosowywane przez różne gremia vota zaufania oznaczają wyłącznie to, że chwilowo nie ma nikogo, kto nadawałby nadzieję na mniejszą kompromitację.

Torysi udzielili premier May votum zaufania, ale sama premier nie ufa politykom aż tak, by spróbować powtórzyć ten manewr na forum całej brytyjskiej Izby Gmin. Jej krótki wypad na kontynent i spotkanie z politykami Unii upewnił ją, że dalej jest w tej samej kropce co przed torysowskim votum zaufania.

Wotum zaufania otrzymał od większości parlamentarnej Mateusz Morawiecki. W zasadzie jak ktoś przytomnie zauważył, każde posiedzenie Sejmu mogłoby się zaczynać lub(i) kończyć głosowaniem wotum zaufania. Najzaufańszy prezes miałby okazję do powołania premiera po śniadaniu i przed kolacją.

Mimo iż, wielu członków francuskiego Zgromadzenia Narodowego przejawia zaufanie do Prezydenta Macrona, to obywatele Republiki ufają mu jakby mniej. Swój brak zaufania malują w żółtych barwach, choć kolor ten wybrali chyba dosyć przypadkowo.

Z kolei publikowane dosyć często rankingi zaufania wprowadzają w błąd. Są raczej rankingami popularności. Lub niepopularności. Ciekawsze są badania pokazujące kogo zaproszono by na randkę czy kolację wigilijną. Choć zapraszanie akurat polityków na jedno  czy drugie nie wydaje mi się ani normalne, ani interesujące.

W 2017 roku na pytanie w sondażu Ariadna na zlecenie WP 20 % pytanych zaprosiłoby na wigilię Prezydenta Andrzeja Dudę. I tym wynikiem prezydent wygrał ranking. Drugi w kolejności był Paweł Kukiz a trzeci Donald Tusk. Polacy to jednak dziwna społeczność.

Ciekawe byłyby wyniki porównane z pytaniami o opcje polityczne. Wyglądania to, że Polacy nadal głosują raczej przeciw jakiejś opcji niż za. Kierują się osobistym rankingiem nieufności a nie kwestią zaufania. A zaufanie to podstawa względnie harmonijnego społeczeństwa, gwarancja jego bezpieczeństwa. Po roku 1989 utrzymuje się u na bardzo niski poziom zaufania społecznego. Z jednej strony to zrozumiałego biorąc pod uwagę charakter społecznych przemian oraz praktyczny brak dialogu społecznego. Z drugiej strony niski poziom zaufania utrudnia wypracowanie społecznego konsensu na rzecz zmian. I tak tkwimy w zaklętym kręgu, tańczące chochoły.

 


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 22 grudzień 2018 09:46