Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Czego byśmy sobie życzyli w 2019 roku? (cz.4) Ekonomia
Kategoria: Publicystyka   Piątek, 04 styczeń 2019 09:05 Autor: Andreas

Czego byśmy sobie życzyli w 2019 roku? (cz.4) Ekonomia

Czego byśmy sobie życzyli w 2019 roku? (cz.4) Ekonomia Marlon E/Flickr/CC BY-SA 2.0

 

Ekonomia to wdzięczny temat do wszelkich gdybań. Na pewno mamy dość eksperymentów, te z początku lat 90-tych są nadal żywo pamiętane i zapomnieć o nich po prostu nie sposób. Niepokoją zapędy dobrej zmiany do ręcznego sterowania gospodarką, administracyjne ustalenie cen energii elektrycznej, jest dowodem na to, że system państwowy nie działa dobrze. 

Przestańmy udawać, że kapitał nie ma narodowości i przymykać oczy na to, że pierwszy milion można było ukraść. Konsekwencje tych neoliberalnych przekleństw nadal pokutują w naszym społeczeństwie, przyczyniając się do dalszego rozwarstwienia społeczeństwa. To rozdawnictwo socjalne jest jedynym dostępnym lekiem na skutki szaleństwa jakim jest neoliberalny atawizm w gospodarce. Unia Europejska się zmienia w sposób, w którym więksi i bogatsi, nie będą udawać że to jest “Wersal”. Liczy się kasa i możliwość jej generowania w czasie, w tym zakresie w zasadzie oddaliśmy wszystko, a obecność zachodniego kapitału – jakże pożądana i potrzebna, na długie lata de facto monopolizuje naszą gospodarkę.

Szokuje skala rozdawnictwa socjalnego. Uwaga, nikt nie neguje potrzeby wspierania ludzi biednych, jednak system w którym państwo wspiera wszystkich – jest nieporozumieniem. Ponieważ wówczas powstaje pytanie kto jest frajerem i za to wszystko płaci? Wsparcie socjalne należy kierunkować w stronę osób rzeczywiście potrzebujących, tak żeby wspierać te osoby i wyciągać je z biedy. Obecnie za pomocą „500+” i innych „+-sów”, stworzono system klientelizmu biernych mas, którym zależy na utrzymaniu uzyskanego przywileju. 

Zadłużenie jest problemem, zwłaszcza w świetle problemów demograficznych, które są niezaprzeczalnym faktem. Zadłużamy się za granicą i u podmiotów zagranicznych, w ich walutach. Takie pożyczanie jest tańsze, niż pożyczanie w Złotych, ponieważ tak skonstruowano rynek finansowy, który służy do wysysania olbrzymich kwot z kraju bez żadnej kontroli i korzyści dla kraju i żyjącego w nim Narodu. 

Dalsze kontynuowanie modelu gospodarczego, w którym pożyczamy żeby spłacać wcześniejsze pożyczki, jak również pożyczamy na rozdawnictwo socjalne to szaleństwo. To skończy się totalną katastrofą, jak tylko zmieni się koniunktura na globalnych rynkach. Nie mamy żadnych rezerw pozwalających nam na funkcjonowanie bez zasilania zewnętrznego. Sam system jest zły i trzeba to sobie uświadomić.

Wielką pokusą jest zmiana Konstytucji pozwalająca bankowi centralnemu na kreowanie pieniądza z próżni. Jest to zły pomysł w rozumieniu klasycznej ekonomii, jednak to czego przez ostatnie lata dokonali na polu kreacji pieniądza z próżni Amerykanie z Dolarem, Europejczycy z Euro i Japończycy z Jenem. Powoduje, że jesteśmy w innej rzeczywistości. Można sobie wyobrazić inny model gospodarczy w ogóle, w którym pieniądz, który jest w istocie tylko miarą zobowiązania do przyszłego świadczenia na rzecz jego aktualnego posiadacza – byłby swobodnie kreowany zgodnie z zapotrzebowaniem gospodarki. Technicznie jest to możliwe do modelowania, wymaga jedynie wielkich komputerów. Jednakże ryzyko wpadnięcia w uzależnienie od tego narkotyku produkcji pieniądza jest praktycznie 100% dla polityków. Z tego względu nie można na to pozwolić, ponieważ drukowanie pieniądza zawsze kończy się inflacją. Chyba, że jest zapotrzebowanie na pieniądz na zewnątrz danej gospodarki, wówczas dzieje się to co obserwujemy na rynkach. 

Naszym celem strategicznym jest spowodowanie, żeby zadłużać się tylko i wyłącznie w walucie krajowej oraz, żeby wszelkie zadłużenie zwiększające sumę długu – było przeznaczane tylko i wyłącznie na inwestycje, które będą rentowne.

Celem długoterminowym jest stałe zmniejszanie zadłużenia. NIE MOŻEMY WYDAWAĆ NA BIEŻĄCE FUNKCJONOWANIE WIĘCEJ, NIŻ ZARABIAMY. Powody są oczywiste i zrozumiałe dla każdego. To powinno być nadrzędną determinantą naszego funkcjonowania. Z tej prostej przyczyny, ponieważ tylko i wyłącznie mając samodzielność finansową jesteśmy w stanie zapewnić sobie suwerenność. To będzie niezwykle trudne przy starzejącym się społeczeństwie, niestety jednak trzeba to Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 04 styczeń 2019 09:10
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Czego byśmy sobie życzyli w 2019 roku? (cz.4) Ekonomia