Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Publicystyka   Sobota, 26 styczeń 2019 08:01 Autor: Andreas

Między Wenezuelą a Parkiem Yellowstone

Między Wenezuelą a Parkiem Yellowstone Arne von Brill/Flickr/CC BY 2.0

Dzisiaj kilka myśli o Wenezuela, a sprawa Polska. W Wenezueli zaczyna się wojna domowa, choć za jedną stroną wyraźnie stoją USA. Według mnie sytuacja tragiczna i bez dobrego wyjścia. Po jednej stronie lewicowy rząd, rujnujący ten potencjalnie bardzo bogaty kraj, ale tym bardziej trzymający się władzy i gotowy w imię tego przelać morze krwi.

Z drugiej strony opozycja, mająca świadomość do czego prowadzą lewicowe rządy, ale nie mająca sama na tyle siły, by skutecznie przejąć władzę, więc w desperacji pewnie zdała się na pomoc USA. Nigdy w historii USA taka pomoc nie była bezinteresowna. Zatem jeżeli opozycja obali obecny rząd, USA wystawi słony rachunek. Trzeciego wyjścia nie widać. Biedna Wenezuela!

W Polsce sytuacja robi się podobna. Dwa, coraz bardziej wrogie sobie obozy i rosnąca groźba jakiejś trudnej do przewidzenia konfrontacji. Nie należę do żadnego z tych obozów, więc tym bardziej mi biada. Te wrogie obozy są jak prące na siebie dwie góry lodowe. Wszystko co między nimi zostanie zmiażdżone i zatopione. Oto dwa przykłady szaleństwa z dzisiaj. Szaleństwa tym bardziej szalonego, że w profesorskim wydaniu. W radiowej rozmowie wicepremier, profesor Piotr Gliński dostaje trudne pytanie. W odpowiedzi wstaje i z nadętą miną wychodzi.

Z drugiej strony profesor Zbigniew Mikołejko z wielką pewnością siebie oskarża osoby i organizacje za zamordowanie prezydenta Gdańska, twierdząc, że morderca w czasie odsiadywania wyroku przed morderstwem oglądał w więzieniu telewizję publiczną. Uwaga, że być może morderca oglądał TVN i Polsat kompletnie zbija Mikołejkę z pantałyku. Wypowiedź kończy już bardzo niepewnym tonem uwagą o braku znajomości faktów, czym całkowicie zaprzecza temu, o czym mówił przed chwilą. I gdzie tu miejsce na sprawdzenie faktów, niezbędny dystans i zdrowy rozsądek?
Między prostacką arogancją Glińskiego, a żałosną pewnością co do niepewnych faktów Mikołejki nie ma już miejsca na pytania i wątpliwości takich, jak ja. Pozostało mi zapisać się do któregoś z obozów albo zostanę zmiażdżony i zatopiony. Co innego można myśleć jeżeli nawet jedna pani sędzia publicznie wyznaje, że chce zemsty na pisowskiej władzy.

Z drugiej strony pisowska władza, panicznie unikając kompromitacji w sprawie rzekomego szpiegostwa Mateusza Piskorskiego, bezczelnie łamie wszelkie zasady w doborze składu sędziowskiego, mającego decydować czy Piskorski wyjdzie na wolność. W takim razie gdzie szukać sprawiedliwości, skoro przede wszystkim w sądach jej nie ma i nie będzie? Nie ma już w Polsce instytucji, które by się wewnętrznie nie podzieliły albo w całości przeszły do jednego z obozów. Nie życzę PiS-owi przedłużenia rządów, ale również boję się terroru poprawności politycznej, który staje się jedyną możliwością zastąpienia PiS-u. Biedna Polska! Biedny ja!

Na facebooku znalazłem film o tym, jak do parku Yellowstone wpuszczono watahę wilków. Wilki zagryzły kojoty i odrodziła się populacja mniejszych zwierząt. Wilki zmniejszyły populację jeleni i odrodziła się różnorodność roślin. Jedna zmiana spowodowana przez wilki pociągała za sobą kolejne pozytywne zmiany. W efekcie w całym parku odrodziła się cała różnorodność świata zwierząt i roślin. Jedna wataha wilków przywróciła równowagę i harmonię. Ilekroć mam takie, jak dzisiaj przygnębiające przemyślania o Polsce, lubię oglądać ten film. Polsce przydałaby się taka wataha politycznych wilków, która zagryzłaby kojoty i zmniejszyła stada jeleni, a reszta wróciłaby samoczynnie do równowagi i harmonii. Tylko skąd taką watahę wziąć? Poza tym czy mowa o zagryzieniu kojotów i przetrzebieniu jeleni nie podpada już pod „mowę nienawiści”, a za to ponoć już od szóstej rano zamykają.

Andrzej SzlęzakŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 25 styczeń 2019 19:09