Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.2)
Kategoria: Publicystyka   Wtorek, 16 kwiecień 2019 08:03 Autor: Andreas

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.2)

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.2) Dirk Olbertz/Flickr/CC BY 2.0

Niestety tutaj zawiodło państwo, ponieważ pozwoliło na promowanie ofert kredytowych w walucie obcego kraju, w efekcie doprowadzając do złego rozporządzania mieniem przez bardzo wielu swoich obywateli – w decyzjach dla nich życiowo istotnych.

W systemie społeczno-gospodarczym, gdzie występuje głód mieszkań, mieszkanie jest szczególnym dobrem (nie jest towarem!). Chociażby więc, z tego powodu obrót nieruchomościami, w tym same procesy budowlane i przekształceń własnościowych muszą być pod szczególną uwagą i opieką państwa. Mamy cały rozbudowany system pozwoleń budowlanych i innych rozwiązań ograniczająco-regulujących, a pozwoliliśmy na to, żeby w korzeniach całego systemu, którymi jest finansowanie nowych inwestycji długiem doszło do tak skandalicznego nadużycia. Mówimy o wykorzystaniu sytuacji olbrzymiej ilości ludzi i poważnym zakłóceniu życia społecznego i gospodarczego.

Na tym przykładzie widać również, na czym polega pułapka neoliberalizmu i tego poronionego sposobu myślenia o jednostce, jej wolności i stosunku jednostki do zbiorowości w zakresie zobowiązań i odpowiedzialności. Otóż, teoretycznie każdy powinien brać taki kredyt na jaki go stać, nawet w walucie starożytnego Rzymu, jeżeli go tylko na to stać lub w muszelkach z Polinezji! Naprawdę nie ma w tym niczego złego, jeżeli jedna strona chce komuś pożyczyć np. dwie wywrotki muszelek, a ktoś inny będzie je spłacał – jakimś sposobem hodując egzotyczne ślimaki. Jeżeli jednak to dotyczy około miliona lub więcej osób, to sprawa przestaje być prywatną sprawą tych osób, a staje się ważąca na relacjach społeczno-gospodarczych w skali całej zbiorowości.

W interesie państwa jest bowiem stabilność ekonomiczna i ogólno-życiowa jego społeczeństwa, a tym samym jego gospodarki. Jeżeli wszyscy w Polsce byliby zadłużeni w muszelkach z egzotycznej wyspy, to w jaki sposób byśmy to spłacali? Oczywiście w Polsce nie da się wyhodować tych egzotycznych ślimaków, więc musielibyśmy importować ich muszle, żeby spłacać w bankach kredyty. To automatycznie powoduje, że mamy do czynienia z problemem, którego nie jest w stanie rozwiązać pojedyncza osoba, a jak dotyczy miliona ludzi – to jest to problem całej populacji. Chociażby dlatego, bo nikt nie kupi ich nieruchomości zadłużonych w niezwykle przecenionych muszelkach! Być może ten przykład z muszlami jest silnie naiwny, jednak w istocie brutalizuje istotę i naturę zjawiska kredytów walutowych.

Państwo pozwoliło instytucjom finansowym na stworzenie chwilowej fikcji, przyczyniającej się do bańki – istotnego bumu na rynku nieruchomości, stymulowanego względnie tanimi kredytami w obcej walucie. Ktoś na tym zarobił olbrzymie pieniądze, w części przypadków nie były to tylko banki udzielające kredytów, największym beneficjentem był ten, kto był pierwszym pożyczkodawcą gwarantującym na dany moment określoną sumę kredytową.

Odrzucając ideologię neoliberalnego łgarstwa należy jednoznacznie stwierdzić, że winnym sytuacji jest regulator – państwo, w tym konkretni ludzie, którzy rozumiejąc skalę problemu i działanie makro mechanizmów finansowych w szczególności w kontekście wpływu na gospodarkę – nie zrobili niczego, żeby zapalić czerwoną lampkę! To konkretni, realni ludzie – w świecie finansów, polityki. Doskonale się mają i funkcjonują w obrocie polityczno-gospodarczym, przeważnie są bardzo zamożni. Jednak system neoliberalnego kłamstwa, na którym stworzono i oparto cały model dojenia społeczeństwa w tym kraju skonstruowano w ten sposób, że ci ludzie są poza wszelkimi podejrzeniami i jakimkolwiek zasięgiem organów ścigania.

Państwo, które pozwala na zawieranie na swoim terytorium transakcji w obcej walucie, zwłaszcza walucie pełniącej istotną rolę na rynku spekulacji finansowych i to jeszcze w segmencie tak ważnym jak nieruchomości. Nie jest państwem suwerennym. Przywrócenie tej suwerenności wymaga odwrócenie sytuacji, poprzez odejście od dogmatów neoliberalnego łgarstwa i wyzysku, który zakłada osobistą odpowiedzialność za decyzje podejmowane w wyniku wprowadzenia w błąd. Sytuacja tzw. frankowiczów w umowach z potężnymi instytucjami finansowymi, to nic innego jak tzw. lwia spółka. To znana konstrukcja prawna, służąca do opisania sytuacji, gdy jeden ze wspólników ma totalną, dominująca i w istocie zupełną przewagę nad pozostałymi.

Problem polega jednak na tym, że nie powinno nam zależeć na upadku banków, ponieważ to spowodowałoby poważne perturbacje na rynku finansowym. Kłania się prywatyzacja sektora i jego wyprzedaż dla zagranicznych właścicieli za grosze. Zło raz zasiane wydaje złe owoce. Nie da się tego odkręcić bez opłacenia się banksterom i przejęcia za wielkie pieniądze, tego co sprzedano za grosze. Oczywiście nie ma złudzeń, bo jak ktoś ma nad nami przewagę, bo mu sami ją daliśmy prawie za darmo – to będzie ją wykorzystywał. Działania rządu zmierzające do repolonizacji sektora bankowego są słuszne, jednak muszą mieć jasno określone ekonomiczne cele, ponieważ w bankowości chodzi o pieniądze klientów na pierwszym miejscu, na drugim można sobie dodać patriotyzm, potem sponsorowanie biegów wyklętych itp. sprawy. Jednak bankowość musi polegać na pieniądzu i to bank ma zarabiać zawsze i najwięcej. Perturbacje polityczne wokół nadzoru nad rynkiem finansowym i trudna do wyjaśnienia sytuacja z wysokością płac niektórych pracowników Narodowego Banku Polskiego, to tylko same czubeczki gór lodowych… Proszę zwrócić uwagę jak pięknie “aferą” z wynagrodzeniami w banku centralnym przykryto pewne pytania o tzw. SKOK-i. Więcej na ten temat nie ma co pisać, jak chce się mieć święta…

W kolejnych dniach zapraszamy na cz. 3-4 cyklu.


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 kwiecień 2019 09:00
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.2)