Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.3)
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 18 kwiecień 2019 07:01 Autor: Andreas

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.3)

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.3) Dirk Olbertz/Flickr/CC BY 2.0

Z punktu widzenia państwa sprawa dotyczy suwerenności na rynkach finansowych. Właśnie o to toczy się gra. Aktorami są wielkie instytucje finansowe i rządy krajów, które je chronią. Pionkiem w grze jest nasz rząd i stado nieszczęśników, których tenże zdecydował się sprzedać w niewolę zagranicznych instytucji i ich krajowych pomagierów. Sprawa komplikuje się o tyle, że czynniki zbliżone do zewnętrznych graczy już rozpuściły pogróżki, że jeżeli rząd w Warszawie będzie dążył do obarczenia kosztami problemu – krajowe instytucje finansowe, przez lata pośredniczące w procederze. To spowoduje reakcję całego systemu. Odbije się to na notowaniach Złotego, bo stracimy jakże ważne „zaufanie”, co więcej grożą nam serie postępowań przed organami prawnymi państw zainteresowanych, gdzie podmioty finansowe będą dochodzić swoich praw do zysków wypracowywanych w Polsce.

To pokazuje jak jesteśmy bezbronni i wszystko co możemy zrobić, to rozpłakać się po cichutku jak mała dziewczynka, najlepiej jeszcze gdzieś pod kołdrą. Jak skończymy płakać, możemy wrócić do pół darmowej ciężkiej pracy na swoich panów. To są realia systemu neoliberalnego, który zniewala społeczeństwo i pozbawia suwerenności całe państwo.

Z punktu widzenia pojedynczego kredytobiorcy, jego relacja kończy się na banku i jest zero-jedynkowa. Z punktu widzenia systemu bankowego w kraju, jest to relacja wielu w strukturze para-oligopolistycznej wobec setek tysięcy zatomizowanych dłużników z państwem w tle. Dla instytucji finansowych ostatnią rzeczą jakiej pragną w tej relacji jest pośrednictwo państwa. Tylko, że, ci wszyscy wykorzystani ludzie głosują w wyborach, a sprawa ma swoją wagę polityczną. Rządzący nie mogą jednoznacznie nazwać sprawy oszustwem i ukarać winnych, bo są pod wewnętrzną presją systemową i narastającą presją międzynarodową.

Z punktu widzenia państwa gra toczy się na dwóch frontach i dwóch płaszczyznach. Po pierwsze to spór wewnętrzny na płaszczyźnie regulacyjnej i czynności faktycznych. Po drugie to spór zewnętrzny, w którym poprzez wewnętrzne regulacje pokazuje się ile ma się suwerenności. W obecnych warunkach nie mamy jej zbyt wiele.

Nie można iść na starcie czołowe, bo je przegramy i nawet jak osoby poszkodowane na kredytach frankowych dostaną lekki oddech, to i tak całe państwo straci na ratingu i machinacjach jego długiem. Z tego powodu opłaca się utrzymać grę na zasadach narzuconych przez twórców i strażników neoliberalnego wyzysku i łgarstwa.

Zanim jednak podejmiemy walkę warto byłoby poszukać rezerw i poduszek finansowych, umożliwiających finansowanie deficytu oraz rolowanie posiadanych kredytów dewizowych w średniej perspektywie czasowej. Bez tego możemy być po prostu szantażowani przez system, albowiem nie mamy żadnej gwarancji, że nasze papiery dłużne się sprzedadzą w takich cenach, które uważamy za akceptowalne. Jest to fundamentalne, zwłaszcza w dobie obecnych działań pana Donalda Trumpa wobec FED-u. Zdaniem pana Prezydenta amerykańska Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe. Jest to zupełnie inna tendencja, niż to co FED robił – ostatnio mieliśmy cztery podwyżki stóp dolarowych z rzędu! W tym roku poziom stóp w USA ma się nie zmienić. Prezydentowi Trumpowi zależy na obniżce stóp, bo to przyśpieszy wzrost gospodarczy i pomoże mu w wyborach.

Z naszej perspektywy oznacza to, że na rynku może być więcej taniego kapitału. Jest to niesłychanie ważne w naszych ewentualnych działaniach, bo chodzi o to, żebyśmy spróbowali zwalczać tzw. „rynki” ich własną bronią. Jest to niesłychanie trudne, ale możliwe jeżeli prowadzi się grę w sposób racjonalny i pozbawiony emocji, a wewnętrzna sytuacja polityczna państwa pozwala na zagwarantowanie stabilności.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 18 kwiecień 2019 09:33
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.3)