Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.4)
Kategoria: Publicystyka   Wtorek, 23 kwiecień 2019 07:02 Autor: Andreas

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.4)

Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.4) Dirk Olbertz/Flickr/CC BY 2.0

W ogóle zwycięstwo w sporze z globalnymi graczami finansowymi, istotnie wspieranymi i często będącymi tak naprawdę ekspozyturami swoich rządów – JEST NIEMOŻLIWE! Imperializm gospodarczy ma dzisiaj twarz rekinów finansjery i żaden kraj dysponujący taką bronią, nie pozwoli na to, żeby jacyś buntownicy podważali istotę całego systemu.

Jeżeli nie przegramy to już będzie sukces i trzeba tutaj grać obstawiając pozycje na ewolucje systemu finansowego, tak żeby zmienić jego globalne zasady. Nieco się w tej sprawie zmieniło poprzez uderzenie w tzw. raje podatkowe, jednak to jest mało. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest tutaj wielką szansą dla wszystkich uzależnionych od zagranicznego kapitału. Ponieważ londyńskie City jest jedną z najważniejszych globalnych siedzib neoliberalnego imperializmu. W momencie, jakby udało się nam odciąć od tego źródła finansowania, wpływów i kontroli, wówczas należałoby na nowo redefiniować zasady obrotu finansowego w ramach całej Unii Europejskiej. Uwaga, to jest śmiertelnie ważna sprawa, proszę zwrócić uwagę, że w kontekście Brexitu mówi się o wszystkim – o transportowcach, rybakach, czymkolwiek i kimkolwiek z ptakami migrującymi włącznie. Jednak nie ma w mediach słowa poważnej dyskusji politycznej, czy eksperckiej, która poruszałaby problem przepływów kapitałowych! To oczywiście nie jest przypadek.

Wszystko co możemy zrobić w tej chwili w kraju, tak żeby nie podrażnić zagranicznych właścicieli zainwestowanego w Polsce kapitału, to stopniowa ewolucja systemu bankowego w kierunku jego większej transparentności i indukowania konsolidacji. Można tak zmienić i przekształcić przepisy, żeby nie opłacało się prowadzenie działalności bankowej poniżej pewnego poziomu zaangażowania w rynek detaliczny. Powiązanie działalności detalicznej z działalnością inwestycyjną musi być bezwzględnym warunkiem prowadzenia działalności bankowo-finansowej w Polsce.

Podobne regulacje są potrzebne w zakresie swobody działania na rynku finansowym, w grę wchodzi giełda oraz swoboda przepływu kapitału. Jeżeli kraje Unii Europejskiej poprzez regulacje ograniczają prawo naszych firm transportowych do działania na rynku europejskim, to my możemy prowadzić działania mające na celu ograniczenie możliwości transferów kapitałowych, a ściślej zysków z inwestycji kapitałowych. Model w którym wielkie korporacje lub olbrzymie fundusze inwestycyjne, odprowadzają podatki w rajach podatkowych Unii Europejskiej – jest modelem patologicznym. Skoro Zachód domaga się opłacania składek od pracy wykonywanej u siebie, do ich systemów składkowo-podatkowych, to my domagajmy się opodatkowania kapitałów tam, gdzie one są w obrocie. Odejście od neoliberalnego modelu kłamstwa i zdzierstwa jest podstawą suwerenności państwowej.

Narzędziem o którym można pomyśleć jest pozbawienie banków prawa do emisji pieniądza poprzez kredyt w takim stopniu, w jakim to jest obecnie realizowane. Banki powinny mieć takie prawo, ale tylko i wyłącznie w wysokości określonej udziałem w sumie depozytów na naszym rynku bankowym i współczynnikiem krotności wynikającym z polityki Banku Centralnego. Jeżeli jakiś bank komercyjny skuteczniej zabiega o pieniądze Polaków, to znaczy obywatele bardziej mu ufają i deponują w nim więcej pieniędzy, powinien mieć prawo do emisji większej ilości pieniądza, niż inne podmioty.

Samo rozwiązanie problemu kredytów frankowych jest już niemożliwe w takim ujęciu, jakiego oczekiwałyby najważniejsze stowarzyszenia grupujące pokrzywdzonych – zanim, kurs Franka, nie powróci do poziomu, w którym opłacałoby się przewalutowanie. Wówczas powinno być ono OBLIGATORYJNE, a jakiekolwiek pożyczanie na okres dłuższy w Polsce, niż 9 miesięcy (to bardzo ważne, – chodzi o okresy bilansowe na Zachodzie), może być dozwolone tylko w walucie narodowej (z wyjątkiem kredytów pomiędzy osobami fizycznymi lub pomiędzy osobami prawnymi). Chodzi o to, żeby osoby fizyczne mogły się zadłużać w instytucjach finansowych tylko i wyłącznie w walucie krajowej.

Sytuacja jest bardzo skomplikowana, jak również jest powodem do wielu tragedii zwykłych ludzi, którzy myśleli, że mogą zaufać neoliberalnemu systemowi i państwu. Dzisiaj często są niewolnikami systemu, skazanymi na wegetację w niesprzedawalnych nieruchomościach, na których posiadanie nie jest ich stać. Z tych względów niesłychanie ważne jest wsparcie dla takich organizacji jak „Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu”, które bardzo skutecznie walczy o prawa poszkodowanych i zmianę zasad działania systemu.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 23 kwiecień 2019 07:50
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Istota problemu tzw. frankowiczów – państwo suwerenne wymusza stosowanie swojej waluty (cz.4)