Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Powrót kakistokracji
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 25 kwiecień 2019 06:07 Autor: Andreas

Powrót kakistokracji

Powrót kakistokracji Cristian Bortes www.eyeem.combortescristian/Flickr/CC BY 2.0

Prezydentura B. Obamy swoim stylem przywróciła zapomniane zjawisko określane jako kakistokracja. Nastanie rządów D. Trumpa z udziałem J. Kushnera i jego żony Ivanki tylko zaogniły jej przejawy.

Kakistokracja oznacza rządy sprawowane przez najmniej kompetentnych i niegodziwych ludzi. Rezultatem ich poczynań jest zagrożenie płynące dla społeczeństwa i państwa stworzeniem wynaturzonego systemu kakistiokracji.

Swoją biernością przeciętny obywatel ma swój udział stając się współwinnym jego istnienia.

O ile oligarchia to rządy niewielu, plutokracja – rządy bogatych, kleptokracja- rządy złodziei, to zgodnie z etymologią kakistokracja, ( z greckiego kako – czyli najgorszy) jest systemem rządów ludzi najpodlejszych, gotowych sponiewierać wszystko co dobre, cenne i szanowane w imię własnej próżności, pazerności i ambicji.

Wzorem J. R. Lowella można spytać czy dzisiejsi rządzący, choć wybrani przez społeczeństwo, rzeczywiście działają dla jego dobra i w interesie państwa, czy raczej stanowią klasyczną kakistokrację będąc bandą niegodziwców, która istnieje i rządzi na koszt oszukanych naiwniaków.

Zjawisko to wcale nie jest nowe, bo w annałach spotykane od 1819 roku. Jak w wielu innych krajach europejskich, bądź zamorskich Polacy mają w tym roku dokładnie ten właśnie dylemat w obliczu wyborów do PE, czy Parlamentu RP. Co wybiorą?

A – kakistokrację,    B – kleptokrację,    C – A+B,       D – żaden z wariantów.Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 24 kwiecień 2019 23:23