Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Znaczenie nieudanego przewrotu w Wenezueli (cz.2)
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 23 maj 2019 09:31 Autor: Andreas

Znaczenie nieudanego przewrotu w Wenezueli (cz.2)

 Flaga Wenezueli Flaga Wenezueli Anyul Rivas/Flickr/CC BY 2.0

Jak będą toczyły się losy Wenezueli i prezydenta N. Maduro? Czy dojdzie do inwazji, czy też konflikt uda się rozwiązać pokojowo? Za możliwością inwazji przemawiają wypowiedzi czołowych polityków amerykańskiej administracji. Np. po nieudanym puczu sekretarz stanu Mike Pompo stwierdził, że wszystkie „rozwiązania” brane są pod uwagę co sugerowano, że wojskowa inwazja na Wenezuelę jest również rozważana. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych przypomniano doktrynę Jamesa Monroe z 1823 roku, w której Stany Zjednoczone gwarantowały sobie prawo do decydowania o tym, kto i jak będzie rządził w państwach na Półkuli Zachodniej. Wspomnienie o tej doktrynie zaskakuje o tyle, że ostatnimi czasy amerykańskie wojska zostały rozmieszczone w byłych państwach socjalistycznych oraz byłych republikach ZSRR, o których doktryna nie wspomina. Równocześnie nałożono dodatkowe sankcje na handel wenezuelską ropą naftową.

Przeciwko możliwej wojskowej interwencji przemawiają następujące fakty. Armia wenezuelska jest jedną z największych i najlepiej uzbrojonych na tym obszarze. Trzy ugrupowania obrony powietrznej S-300 bronią najważniejsze bazy wojskowe. Czwarty system S-300 broni urzędy państwowe. Wojskowe wsparcie udzieliły Wenezueli Chiny i Rosja — oba państwa wysłały niewielkie oddziały wojskowe oraz nieokreślone uzbrojenie. Można domyślać się, że w przypadku inwazji najważniejsza dla Wenezueli byłaby pomoc kubańskich sił specjalnych oraz prawdopodobnie kubańskiego wojska.

Jak wytłumaczyć fakt, że niewielka Kuba nie obawia się mieszania się w konflikt po stronie N. Maduro, kiedy przeciwnikiem jest nasz strategiczny sojusznik? Ponad pięćdziesiąt lat temu prezydent Stanów, John Kennedy, i pierwszy sekretarz ZSRR, Nikita Chruszczow, podpisali porozumienie, na mocy którego wojska sowieckie zostały wycofane z Kuby. W zamian Stany zobowiązały się do niedokonywania ponownej inwazji na Kubę. Tyle że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych jest znany z tego, że lubi łamać wcześniejsze umowy, jeżeli uznaje je za niekorzystne dla Stanów.

Wydaje się, że klincz wenezuelski nie może być łatwo rozwiązany środkami militarnymi. Inwazja Stanów to ryzyko rozpętania drugiej wojny w stylu wojny wietnamskiej – większość obszaru Wenezueli jest pokryta dżunglą.

Można pokusić się o przyczynę nieudanego przewrotu. Może prezydent Stanów zorientował się, że konflikt wojskowy z Wenezuelą nie gwarantuje szybkiego i łatwego zwycięstwa? A Pan Juan Gerardo Guaidó Márquez okazał się za słabym politykiem, aby zorganizować w Caracas coś na kształt Majdanu, jaki był na Ukrainie. Dlatego zlecił sfingowanie przewrotu i jego upadek — następnie wziął do ręki słuchawkę telefonu i zadzwonił do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Prawie równocześnie wydała oświadczenie Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Unii, z którego wynika że Unia jest gotowa utworzyć grupę roboczą do pokojowego rozwiązania kryzysu wenezuelskiego.

Czy ma znaczenie fakt, że przewrót w Wenezueli się nie udał? Moim zdaniem ma ogromne znaczenie, również dla nas. Po pierwsze, pokazuje na ogromne zmiany, jakie zaszły na światowej scenie w ciągu ostatnich kilku lat. Po Syrii drugi raz Federacji Rosyjskiej udaje się wyjść zwycięsko ze „starcia” z państwem będącym naszym strategicznym sojusznikiem. Po drugie, ten nieudany przewrót pokazuje jak łatwo jest rozhuśtać ekonomię całego państw i jego scenę polityczną, aby następnie w ciągu tygodnia zmienić swoje zainteresowanie innym regionem świata. Po trzecie nasze postępowanie według zawołania „szykuj się do wojny z sąsiadami”, jest błędem  ponieważ dzisiaj potęgom militarnym nie opłacają się już wojny.

Problem wenezuelski i podobne będą rozwiązane pokojowo w rozmowach z udziałem dwóch najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej – Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej.

Autor: MikołajŹródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 maj 2019 09:35
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Znaczenie nieudanego przewrotu w Wenezueli (cz.2)