Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Lewicki: Co jest nie tak z Korwinem i Konfederacją?
Kategoria: Publicystyka   Środa, 29 maj 2019 12:04 Autor: Andreas

Lewicki: Co jest nie tak z Korwinem i Konfederacją?

Janusz Korwin-Mikke Janusz Korwin-Mikke Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

Oczekiwania na przebicie progu wyborczego przez Konfederację były duże i na dodatek exit poll je potwierdzał. Ale ostatecznie bariera progu nie została pokonana. Komentarze są różne, całkiem nierzadko, także takie próbujące zwalać winę na elektorat: że nie dorósł, że mu się nie chciało, że zawiódł i tak dalej. No to na początek zadajmy sobie pytanie. Czy partia jest dla elektoratu, czy elektorat dla partii? Mnie się zdaje, że jednak partia jest dla elektoratu, i jej oferta programowa powinna być atrakcyjna i powinna odpowiadać wymaganiom jak największej liczby wyborców. Inaczej, jeśli program i zachowanie liderów partii nie odpowiada ludziom, to nic z tego nie będzie.

A jak jest z Konfederacją? Jej ważną cześć stanowi partia KORWiN, kolejna partia założona przez Janusza Korwin-Mikkego. Nie będą tu analizował tego co mówi od 30 lat pan Janusz, tylko przedstawię do kogo ta oferta trafia, kto to popiera w wyborach i dlaczego. Wyniki exit poll z wyborów do PE pokazują, że najwięcej wyborców Konfederacji jest wśród młodych mężczyzn, często jeszcze uczniów i studentów, w wieku 18-29 lat. Według danych, aż 18,5 proc głosowało tu na Konfederację. Im starsi wyborcy, tym bardziej ich chęć do głosowania na Konfederację spada, i wśród osób w wieku powyżej lat 60 wynosi już tylko 2,2 proc. Dodatkowo, w grupie wiekowej 18-29 lat frekwencja jest także najmniejsza, i wyniosła tylko 27,6 proc. Tymczasem większość wyborców w Polsce to są starsi ludzie. Średni wiek osoby udającej się na wybory, z uwzględnieniem frekwencji, to jest, jak obliczyłem, około 53 lata.

W Konfederacji dominuje Korwin-Mikke i jego ludzie z partii KORWiN. Ta nazwa została wymieniona jako pierwsza, zaraz po nazwie Konfederacja. Co zatem oferuje Korwin dla wyborcy mającego te 53 lata? Jest to zaawansowany już wiekiem obywatel mający za sobą często po trzydzieści i więcej lat pracy i powoli myślący o emeryturze. Korwin mówi mu, zresztą już od 30 lat, że ZUS już, już, bankrutuje i lepiej go zlikwidować, że świadczeń i zasiłków nie będzie, i być nie powinno, i że jeszcze trzeba całkowicie sprywatyzować służbę zdrowia. Zatem jaką perspektywę pan Janusz buduje dla przeciętnego wyborcy? Ano taką, że wkrótce umrze on w nędzy, albo z powodu braku emerytury, albo z powodu tego, że nie będzie go stać na opiekę lekarską. Jakże zatem się dziwić, że ten przeciętny wyborca nie chce nawet słyszeć o Korwinie i wybiera partię, która w programie ma dbanie o ludzi starszych i ją realizuje. Nie dziwi, w tej sytuacji, że tylko jakiś margines jest skłonny do głosowania na Korwina i jego partię.

To widać też w badaniach zaufania do polityków. Opublikowany niedawno sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że Korwin-Mikke bije bezwzględny rekord jeśli chodzi o brak zaufania. Nie ufa mu aż 75,1 proc badanych, z tego aż 58,6 proc. „zdecydowanie”. Ufa mu zaś tylko 7,2 proc. To zupełnie nie dziwi, bo kto darzyłby zaufaniem osobę chcącą całkowicie zniszczyć cały system społeczny, bez oglądania się na konsekwencje takich działań. Nie dziwi też, że wśród tej garstki, tych 7,2 proc, znajdują się właśnie bardzo młodzi mężczyźni, większość z niech zapewne nie ma stałej pracy, lub nigdy nie pracowało, nie tworzy rodziny, mieszka z mamusią, i nie poczuwa się do żadnej solidarności, czy zobowiązań, wobec pozostałej części społeczeństwa.

To właśnie jest ta nisza, gdzie Korwin znajduje jakąś aprobatę, choć skala tego poparcia nie starcza by przejść przez próg wyborczy. Raz się udało, ale to tylko dlatego, że frekwencja była bardzo niska (mniej niż 24 proc) i nieliczni fani Korwina zapewnili mu miejsce w PE w roku 2014. Ale to się już nie powtórzy, nie ma na to żadnej szansy. Normalna partia powinna zwracać się, ze swoją ofertą, do wszystkich, a przynajmniej większości obywateli. Na tym polega polityka. Zatem to, co robi Korwin, to nie jest żadna polityka, to jest rodzaj kabaretu, taki Cyrk Monthy Pytona, gdzie Korwin, ustawiczne straszący bankructwem ZUS-u, przypomina spikera informującego widzów o tym, że ich pingwiny na telewizorach za chwilę wybuchną. To coś, lubią oglądać młodzi ludzie, pośmiać się z tego przy piwku, ale już iść i głosować, to raczej nie, bo i po co.

Efektem takiej pozornej działalności politycznej jest to, że marnuje się tylko wysiłek tych, którzy angażują się kampanie wyborcze Korwina. Partia ta ściąga w dół ludzi, którzy w normalnych warunkach mogliby osiągnąć sukces. Jest dla nich rodzajem kuli u nogi. Dam jeden przykład. W Bydgoszczy w ostatnich wyborach samorządowych wystartował komitet wyborczy wyborców „Czas Bydgoszczy CB2018.PL”. Pan Marcin Sypniewski, który powołał i prowadził ten komitet, startował także w wyborach na prezydenta miasta. Skończyło się to tym, że odniósł umiarkowany sukces uzyskując 8638 głosów, czyli 6,17 proc. Tymczasem w wyborach do PE, tenże sam Sypniewski, który jest też skarbnikiem w partii KORWiN, startował z 10 miejsca listy Konfederacji. Tym razem cała lista uzyskała w Bydgoszczy tylko 5688 głosów, zaś pan Sypniewski uzyskał w mieście tylko 2309 głosów, czyli tylko około jedną czwartą tego co uzyskał sam w wyborach na prezydenta. Widać, że szyld ugrupowania raczej mu nie pomógł, a jakby wprost przeciwnie.

I tak będzie, dopóki Janusz Korwin-Mikke nadal będzie epatował tą swoją narracją, czyli dywagacjami na temat konieczności prywatyzacji wszystkiego, bliskiego bankructwa ZUS i całego państwa, pedofilii, objętości mózgu kobiet, czy braku wiedzy Hitlera w sprawie Holokaustu i podobnymi tematami. Niektóre z nich mogą być dobre dla kabaretu, ale i to tylko na jeden sezon. To, że trwa to już 30 lat, to jest gruba przesada. W sumie zatem, może to i lepiej, że Konfederacja nie przeszła progu, gdyż inaczej Korwin i dwóch jego ludzi znalazłoby się w Brukseli, i ta cała absurdalna sytuacja przedłużyłaby się o następne pięć lat, A tak, jest szansa, że to się skończy wcześniej.

Konfederacja powinna pożegnać się z Korwinem, gdyż inaczej dalej będzie tylko takim dodatkiem i tłem dla ekscentrycznego szołmena, któremu nie wiadomo co może przyjść do głowy. No jest jeszcze jedno wyjście: rodzina tego pana może podjąć kroki by uniemożliwić mu marnotrawienie majątku na kolejne kampanie wyborcze, które nic nie dają, a są tylko stratą czasu i pieniędzy. Ostatnio Korwin wciągnął w tę zabawę jeszcze czterech członków rodziny i ta cała Korwin Family uzyskała łącznie mniej niż 50 tys. głosów, czyli tylko dziesiątą cześć tego co jedna Beata Szydło. I jak tu się dziwić, że Korwin chciałby odebrać prawa wyborcze kobietom.

Stanisław LewickiŹródło: KONSERWATYZM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 29 maj 2019 11:16
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Lewicki: Co jest nie tak z Korwinem i Konfederacją?