Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.1)
Kategoria: Publicystyka   Środa, 10 lipiec 2019 09:01 Autor: Andreas

Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.1)

Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.1) John Lodder/Flickr/CC BY 2.0

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się wzmożone zainteresowanie wielu państw powiększaniem własnych rezerw złota. Uważam, że ma to związek z postępującym brakiem zaufania do dolara amerykańskiego. W felietonie próbuję znaleźć wytłumaczenie dla tego zainteresowania złotem.

To, że pieniądz rządzi światem jest oczywiste. Bez pieniędzy nabywanie czegokolwiek byłoby bardzo utrudnione, jeżeli w ogóle możliwe. Dzisiaj, jeżeli państwo chce dokonać zakupu na dużą skalę to musi zaopatrzyć się albo w dolary amerykańskie, albo w euro. Uważa się, że dolar amerykański jest walutą światową, ponieważ prawie 75% transakcji na świecie jest dokonywanych w tej walucie. Tylko około 20% światowych transakcji jest dokonywanych w euro. Co pewien czas pojawiają się informacje o kolejnych państwach, które chciałyby prowadzić rozliczenia handlowe we własnych walutach. Niby nie jest to sprzeczne z żadnym międzynarodowym prawem jednakże zawsze spotyka się to z cichym sprzeciwem administracji amerykańskiej.

Warto przypomnieć, w jaki sposób dolar amerykański stał się światową walutą i dlaczego Stany Zjednoczone bronią swojego dolara przed utratą jego pozycji jako waluty światowej. W lipcu 1944 roku tuż przed zakończeniem Drugiej Wojny Światowej, na konferencji w Bretton Woods zebrali się przedstawiciele państw zwycięskich i tylko zwycięskich. Zawarto tam porozumienie, na mocy którego kursy walut będą oparte na parytecie złota. Równocześnie ustalono, że dominującą walutą światową będzie Dolar Amerykański. Stany Zjednoczone ustaliły kurs dolara na 35 dolarów za jedną uncję złota (ok. 31.2 gramów). Wraz z upływem czasu ilość drukowanych dolarów rosła szybciej od przyrostu zasobów złota, jakie posiadały Stany Zjednoczone co powodowało, że realna cena złota była coraz bardziej zaniżona. Wiele państw korzystało z okazji i wymieniało zarobione dolary na złoto. Spowodowało to, że kurs dolara ustalony w 1944 r. stał się niemożliwy do obrony a same Stany Zjednoczone szybko traciły swoje zapasy złota. Aby zahamować ten niekorzystny trend, w 1971 roku prezydent Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto. Od tego momentu wartość dolara jest ustalana umownie. Na giełdach następował szybki wzrost ceny złota mierzony w dolarach; innymi słowy spadek wartości amerykańskiej waluty. Za uncje złota trzeba było zapłacić 100 dolarów, 200 dolarów, był moment, że cena złota zbliżyła się do 2000 dolarów. Obecnie złoto jest warte około 1400 dolarów za uncję. Spadała wartość dolara co nie przeszkadzało mu nadal pozostawać walutą światową i najważniejszym pieniądzem na globie. I tak jest do dzisiaj.

Są dwie główne przyczyny, dla których jest tak ważne dla Stanów Zjednoczonych, aby ich waluta była pieniądzem światowym. Pierwsza przyczyna jest taka, że kiedykolwiek na świecie transakcja jest dokonywana w dolarach amerykańskich, Stany Zjednoczone (właściwie to amerykański bank centralny) jako właściciel waluty pobierają opłatę, za udostępnianie jej innym użytkownikom, Jest to niewielki procentu od sumy transakcji. Jest to działanie absolutnie uczciwe tak jak zgodne z prawem jest pobieranie opłaty za wynajmowane mieszkania lub wypożyczanie samochodów. Opłata przy niewielkich transakcjach jest mała, praktycznie niezauważalna. Jeżeli jednak państwo kupuje lub sprzedaje ogromne ilości ropy naftowej, gazu, samochodów czy innych towarów to, opłaty za używanie dolarów amerykańskich zaczynają osiągać znaczące sumy. Działa zasada „grosz do grosza, a zbierze się kosza”. Tak przy okazji, można zauważyć zbieżność potęgi gospodarczej Niemiec i faktyczne posiadanie przez nią drugiego światowego pieniądza, Euro.

Zapraszamy na część 2 i 3 felietonu w kolejnych dniach.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 10 lipiec 2019 09:37
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.1)