Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosja i Świat (cz.1)
Kategoria: Publicystyka   Sobota, 03 sierpień 2019 09:01 Autor: Andreas

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosja i Świat (cz.1)

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosja i Świat (cz.1) Dennis Jarvis/Flickr/CC BY-SA 2.0

Minęły czasy, kiedy pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej był bojkotowany prawie na całym świecie. Podczas spotkania G20 w 2014 r., który odbywał się w Australii, Prezydent Rosji siedział samotnie przy śniadaniowym stoliku. Wtedy wizerunek pana Prezydenta próbował ratować premier Australii przysiadając się do stolika i odbywając krótką rozmowę, co nie zapobiegło wcześniejszemu opuszczeniu spotkania przez pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Mijały lata i Rosja powoli znajdowała nowych „przyjaciół” a wśród nich ChRL, Turcję i Iran. Udało się jej doprowadzić do wyraźnego ocieplenia relacji z państwami Zatoki Perskiej, zwłaszcza Arabią Saudyjską i Katarem. Powiedzenie, że wcześniejsze relacje z tymi państwami arabskimi były lodowate to określenie zbyt delikatne. Biorąc pod uwagę utratę poprawnych relacji z wysoko rozwiniętymi państwami takimi jak Stany Zjednoczone czy państwami Europy Zachodniej zamianę „przyjaciół” można było określić powiedzeniem „zamienił stryjek siekierkę na kijek”. Tyle że tak było dwa, trzy lata temu.

Ostatnie spotkanie G20 w Osace pokazało zmniejszanie się izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Prawdopodobnie temat Krymu i Donbasu nie zniknął w rozmowach całkowicie podczas spotkań pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej z przywódcami innych państw, zwłaszcza Europy Zachodniej tyle, że nie jest to już powód do konfrontacji, ale raczej do wypracowania rozwiązania problemów na drodze pokojowej.

W Osace oficjalnie nie osiągnięto jakiegoś znaczącego porozumienia. Jedynymi znaczącymi wydarzeniami było spotkanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych właśnie z panem Władimirem Putinem Prezydentem Federacji Rosyjskiej i premierem ChRL, Xi Jinpin-giem. W Osace były i inne spotkania tyle, że wyraźnie zarysował się przyszły skład najważniejszych graczy, którzy zasiądą przy stoliku zwanym światową areną polityczną. Będą to przywódcy trzech państw – Stanów Zjednoczonych, Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i Rosji. W tym gronie znajdzie się miejsce dla Rosji pomimo słabości jej gospodarki. Przeważył inny czynnik — wzrost jej potęgi militarnej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że o czwarte miejsce przy stoliku dla Niemiec będzie walczyła kanclerz Merkel, przedstawicielka trzeciej największej gospodarki światowej. Tyle że jej obecność w gronie przyszłych rozgrywających nie jest jeszcze przesądzona.

Skład głównych rozgrywających ma znaczenie, ponieważ wcześniej niż później powinno dojść do nowego spotkania podobnego do tego, jakie odbyło się w 1944 roku w Bretton Woods, w celu poprawiona reguł międzynarodowego systemu pieniężnego.

Nam powinno zależeć na nowej „Jałcie”, chociażby po to, aby ostatecznie zostały uznane nasze granice.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 03 sierpień 2019 08:56
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosja i Świat (cz.1)