Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie elity (cz.3)
Kategoria: Publicystyka   Poniedziałek, 05 sierpień 2019 10:02 Autor: Andreas

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie elity (cz.3)

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie elity (cz.3) Dennis Jarvis/Flickr/CC BY-SA 2.0

 Również rządzące Rosją elity można podzielić na dwa obozy, które niektórzy Rosjanie nazywają obozem „Liberałów” i obozem „Patriotów”. Te dwa obozy egzystują praktycznie od lat dziewięćdziesiątych w sposób pokojowy, ale może to się skończyć w niedługim czasie.

„Patrioci” to przedstawiciele środowisk wojskowych, przemysłu zbrojeniowego, prawdopodobnie różnych służb specjalnych oraz osoby sprawujące stanowiska we władzach za czasów socjalizmu. Wydaje się, że ich znaczenie w państwie powoli, ale systematycznie rośnie.

Drugi obóz to „Liberałowie”, przy czym według mojej opinii ta nazwa nie jest tożsama z pojęciem liberalizmu używanym w państwach zachodnich. Grupuje osoby z elit, które uzyskały stanowiska i wpływy jeszcze w czasach wielkich przemian, jakie następowały po rozpadzie ZSRR. Ich przewodnia filozofia to przekonanie, że tylko ścisła współpraca z międzynarodową finansjerą na zachodzie jest jedyną drogą do zagwarantowania rozwoju gospodarczego Rosji. Przypominają, że stopa życiowa Rosjan zaczęła podnosić się za czasów Leonida Breżniewa, który zapoczątkował otwieranie się państwa na zachód. Liczba Liberałów we władzach, ogromna w czasach przemian ustrojowych, spada systematycznie. Wielu wyjechało za granicę obawiając się zarzutu, że majątek zdobyły w latach dziewięćdziesiątych został zdobyty w sposób nieuczciwy. Ci, co pozostali w kraju są nadal wspierani przez rodzimych oligarchów. Oligarchów we władzach już nie ma.

Nie można wykluczyć, że dojdzie do konfrontacji, w wyniku, której przy władzy zostaną przedstawiciele tylko jednego ugrupowania.

Słabą stroną Liberałów jest to, że od czasu przemian w latach dziewięćdziesiątych do chwili obecnej to od nich zależał rozwój gospodarczy Rosji a ten od kilku lat stoi prawie w miejscu. Ponieważ Liberałowie słabną, a Patrioci rosną w siłę, można przypuszczać, że to Patrioci mogą przejąć kierownictwo nad gospodarką.

Słabą stroną Patriotów jest to, że nie mają doświadczenia w zarządzaniu gospodarką kapitalistyczną, ani nie mają znajomości w amerykańskich i zachodnioeuropejskich instytucjach finansowych gdzie rządzą międzynarodowe elity finansowe.

Jeżeli Patrioci zechcą zrezygnować ze współpracy z elitami międzynarodowymi to będą musieli stosować zarządzanie gospodarką metodami pseudosocjalistycznymi lub wprowadzać kapitalizm państwowy. Nie mają kard doświadczonych w zarządzaniu gospodarką kapitalistyczną i finansami może się powtórzyć sytuacja, jaka wystąpiła w państwach socjalistycznych zaraz po upadku socjalizmu. Wtedy do władzy nie dochodzi ludzie, którzy się znali na gospodarce kapitalistycznej, tylko ludzie, którzy byli bez wiedzy i doświadczenia, ale przyjmowali wysokie stanowiska, ponieważ byli odważni.

Nie jest do końca jasne, jaką drogą będzie podążała rosyjska gospodarka w najbliższych latach i kto będzie jej głównym strategiem. Przez długie lata pan Prezydent Władimir Putin w polityce wewnętrznej nie był osobą rozgrywającą – spełniał raczej rolę arbitra. Nie jest z wykształcenia ekonomistą, i nie myślę, aby raptem poczuł się osobą kompetentną i chciał w sposób aktywny wpływać na decyzje gospodarcze. Świetnie rozumie i zna się na polityce zagranicznej i prawdopodobnie pozostanie przy niej. Jeżeli nastąpi przesilenie i inne ugrupowanie polityczne przejmie kierownictwo rosyjskiej gospodarki to po prostu opowie się po ich stronie.

Przewiduję, że w niedługim czasie na świecie dojdzie do gorącego starcia liberalnych elit finansowych ze zwolennikami rozwoju gospodarek narodowych. Jeżeli zwolennicy gospodarek narodowych wygrają to starcie, to mogą stać się sojusznikami sił patriotycznych w Rosji.

Najbardziej znanym zwolennikiem gospodarki narodowej jest pan Prezydent Donald Trump. Największe mateczniki gospodarek liberalnych to Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja i państwa Beneluksu. Jeżeli zwolennicy gospodarki narodowej w Stanach Zjednoczonych przegrają z liberalnymi elitami finansowymi, to prawdopodobnie w Rosji nadal gospodarką będą zarządzali Liberałowie.

Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 10 sierpień 2019 09:09
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie elity (cz.3)