Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Publicystyka   Poniedziałek, 05 sierpień 2019 09:01 Autor: Andreas

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie społeczeństwo (cz.2)

Rosja, Prezydent Władimir Putin i Świat – Rosyjskie społeczeństwo (cz.2) Dennis Jarvis/Flickr/CC BY-SA 2.0

Przyglądając się Rosji z dystansu, a właściwie przez pryzmat tego, co można przeczytać i zobaczyć w Internecie, można odnieść wrażenie, że społeczeństwo podzieliło się tam z grubsza na dwa obozy – względnie zadowolonych z pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej i sposobu sprawowania przez niego władzy oraz tych nastawionych bardzo krytycznie do jego działalności.

W grupie zadowolonych są oczywiście polityczni zwolennicy pana Prezydenta, czyli członkowie partii „Jedna Rosja”. Do tej grupy zaliczyłem obywateli, dostrzegających wady i niedoskonałości rosyjskiej rzeczywistości, którzy pomimo tego akceptują stan obecny, ponieważ nie są zainteresowani przeżywaniem kolejnych rewolucyjnych zmian na własnej skórze.

Taką filozofię życiową można zaobserwować w Polsce i innych państwach byłego bloku socjalistycznego. Rosjanie mieli inną historię, więc odnoszą się do innych faktów historycznych. Znają tragiczne skutki czteroletniej wojny domowej, między Bolszewikami i tzw. Białymi, jaka nastąpiła po rewolucji w 1917 roku. Prawdopodobnie wielu ma w pamięci fatalne skutki załamania gospodarczego, jakie nastąpiło po rozwiązaniu ZSRR. „Kątem oka” obserwują wyniki przemian z „dobrego na lepsze”, jakie zafundowali siebie Ukraińcy, gdzie zbożny cel integracji z Unią i NATO po raz kolejny doprowadził do spadku ich stopy życiowej.

Prawdopodobnie nie bez znaczenia na poglądy tej grupy obywateli wpływa świadomość wyrównywania się ich poziomu życia z poziomem życia obywatelami państw unijnych. Nie mają wątpliwości, że to rządy pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej doprowadziły do zdecydowanie najlepszych warunków życia, jakie mieli kiedykolwiek Rosjanie. Tak jak obywatele innych państw europejskich większość rosyjskich obywateli jest w stanie przemieszczać się i mieszkać gdziekolwiek chcą w kraju lub za granicą, jeżeli mają na to środki finansowe.

Drugą grupę w społeczeństwie rosyjskim tworzą ludzie, którzy są wyraźnie niezadowoleni z rządów pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej i swoje niezadowolenie wyrażają publicznie.

Tym ludziom nie podoba się podwyższenie wieku emerytalnego oraz ciągły wzrost cen towarów i usług. Wielu Rosjan krytycznie ocenia rząd pana Dmitrija Miedwiediewa, Dumę Państwową i działania lokalnych gubernatorów.

Fundacja Walki z Korupcją pana Aleksieja Nawalnego zbiera dowody na to, że wysocy rosyjscy urzędnicy państwowi masowo oszukują w deklaracjach majątkowych. I muszą dostawać ogromne pieniądze “bokiem”, bo inaczej nie byłoby ich stać na te wszystkie zegarki, biżuterię, luksusowe samochody etc. Przewidując systematyczny wzrost gospodarczy i ciągły wzrost własnych dochodów zaciągnęli kredyty, których nie są w stanie spłacić.

Tymczasem od kilku lat gospodarka rosyjska się nie rozwija. Wprawdzie władze corocznie ogłaszają niewielkie wzrosty PKB tyle, że wzrost ten nie przekłada się w sposób widoczny na wzrost dochodów ludności.

Dużej grupie obywateli nie podoba się pozostawanie we władzach, na wysokich stanowiskach, urzędników nazywanych Liberałami, którzy uzyskali stanowiska jeszcze za czasów rządów prezydenta Jelcyna. Ze szczególną niechęcią odnoszą się do takich osób działających aktywnie w biznesie i bankowości, których podejrzewają o zdobycie swoich stanowiska z poręczenia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Bila Clintona. Uważają, że elity finansowe niewiele dbają o narodowe interesy Rosji i Rosjan, ponieważ w swoim interesie wysługują się międzynarodowym elitom liberalnym.

Wielu z niezadowolonych jest za przeprowadzenia w kraju radykalnych zmian mających na celu odwrócenie tendencji niekorzystnych dla przeciętnych obywateli.


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 05 sierpień 2019 08:21