Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Patriotyzm
Kategoria: Publicystyka   Niedziela, 10 listopad 2013 17:55 Autor: admin

Patriotyzm

Patriotyzm foto: wikimedia.commons.org/aut.Olek Strączek

Dużymi krokami zbliżamy się do dnia 11 listopada. Dla każdego patrioty – Polaka jest to święto narodowe. Związane z odzyskaniem niepodległości po wielu latach bycia pod zaborami. W tym krótkim artykule chciałbym poruszyć temat do czego nam dziś jest potrzebny patriotyzm oraz czy współczesny Polak jest patriotą.

Poruszając ten temat przypomnę w tym miejscu co to jest patriotyzm. Wyjaśnienie zaczerpnąłem z Encyklopedii PWN. „Patriotyzm – [łac. – patria – ojczyzna,  gr. – patriates] – postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem – z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw”. Jak wiemy nasz patriotyzm może przejawiać się w różnych płaszczyznach życia społecznego stąd mamy patriotyzm lokalny, gospodarczy, kulturowy.

Ta krótka definicja, którą wcześniej przytoczyłem pokazuje „elementy składowe”, które składają się na postawę patriotyczną. Będąc za granicą wiele razy słyszałem, że „my Polacy jesteśmy wielkimi patriotami”. Jednak dziś mógłbym w wielu przypadkach negować to zdanie.

Współcześnie dzięki niektórym politykom święta patriotyczne przeradzają się w kultywowanie kultury konsumpcyjnej. A święta patriotyczne są tylko takimi z nazwy. Dla wielu patriotyzm jest tylko przykrywką do osiągnięcia własnych celów. W wielu przypadkach niby patriotyzmem przykrywa się działania szkodzące społeczeństwu. Inni po prostu takie święto traktują jako trampolinę do wybicia się poza resztę przeciętnych wyjadaczy chleba. Jednak wtedy to już (przynajmniej dla mnie) nie jest patriotyzm, a zwykły egoizm.

Na początku tego tekstu zadałem pytanie czy patriotyzm jest nam dziś potrzebny? Może dla wielu to pytanie jest bezsensowne i banalne. Ale współcześnie coraz bardziej widzę, że wielu ludzi nie widzi potrzeby wyrażania miłości do Ojczyzny poprzez własną postawę patriotyczną. Bardzo często spotykamy się z negowaniem postaw patriotycznych w mediach, które tylko są polskojęzyczne. Niejednokrotnie możemy sami wychwycić co się dzieje z osobami, które manifestują swoje przywiązanie do Ojczyzny. Tacy ludzie są nazywani szowinistami lub ciemnogrodem.  W pamięci mam już wcześniej opisywany na tym blogu program z Polsatu kiedy to młody człowiek śpiewający patriotyczną pieśń zostaje posądzony o szerzenie staroci oraz o brak inwencji twórczej. We mnie takie ataki ze strony mediów oraz ludzi wzmagają większe przywiązanie do Ojczyzny. Pokazują również jak ważne są wartości narodowe. Myślę że wielu Polaków widzi jaki jest atak prowadzony na polskość. Atakowanie postaw patriotycznych, choćby przedstawianie chłopców z „kamieni na szaniec” jako gejów, czy pokazywanie filmów antypolskich ma zniszczyć polską tożsamość oraz przywiązanie do własnej kultury. Wiadomym jest że niszczenie dobrego imienia Polaków leży w interesie tych którzy chcą zniszczyć Polskę. Oraz chcą zagłuszyć nasz „instynkt” narodowy. Zagłuszając nasze narodowe przywiązanie do polskości chce się zawłaszczyć polską ziemię oraz kulturę. Kiedyś były zabory dziś jest walka z kulturą. O tyle ciężej jest ją zauważyć ponieważ nie słyszymy huku dział oraz strzałów z broni palnej. Jednak wielu Polaków wie o co toczy się bój.

Polakom dziś zohydza się wartości narodowe po to aby bez żalu opuszczali ziemię na której się urodzili. A będąc już na emigracji nie tęsknili za Polską. Wyludniona Polska jest łatwym łupem dla tych, którzy mają odwieczną chęć jej zajęcia.

Tym którzy bezkrytycznie patrzą w ekran TV lub czytają antypolską prasę chciałbym powiedzieć, że pomagają zaborcom polskiej ziemi. To, że jeszcze mówimy po polsku to jest kwestia czasu. Ponieważ w ogromnym tempie dziś się niszczy polską gospodarkę, sprzedaje się ziemię, niszczy się polską kulturę, a władza nie jest w polskich rękach. Co do władzy każdy zdrowo myślący Polak wie że ona nie ma na celu dobra Polaków. Bo co dobrego może nam dać człowiek, który jeszcze nie będąc u sterów władzy publicznie mówi, że „Polskość to jest nienormalność”. Z takich słów można się domyślić że człowiek, który je wypowiedział nie będzie działał dla dobra narodu, który reprezentuje.

W tych dniach uniesienia patriotycznego warto sobie zrobić rachunek sumienia z patriotyzmu. I tu wracam do drugiego pytania postawionego we wstępie mojego artykułu „Czy Polak współczesny jest patriotą?” Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Jednak w rzeczy samej to nie jest takie łatwe. Tak jak napisałem wcześniej mam duże wątpliwości czy media są patriotyczne. Oraz czy popierają polski patriotyzm. Teraz jednak chciałbym się skupić na tym co może świadczyć o opisywanej postawie u przeciętnego Polaka. Widocznym znakiem przywiązania Polaka do Ojczyzny świadczy fakt wywieszania flagi na święta narodowe. Idąc ulicami w takie dni rozglądam się bacznie wokoło czy ta flaga widnieje. Niestety w wielu miejscach widzę pustki. Widocznym znakiem dbania o własną kulturę jest też udział w wydarzeniach promujących patriotyzm. Organizowanie marszów itp. To jest temat na oddzielny artykuł. Tak jak wcześniej wspomniałem wielu w takich „imprezach” widzi dobry przyczynek do wybicia się. Co często mija się z celem, którym jest manifestacja przywiązania do Polski. Ważne jest aby w tym dniu również pomyśleć o swoim odniesieniu do polskości. Czy na co dzień jestem patriotą, czy nie wstydzę się własnych korzeni? Jak bronię Polski i jej wartości? Odpowiadając sobie na przytoczone pytania można dojść do wielu ciekawych wniosków. Ale ważne jest to aby nie tylko kończyć na wnioskach. A zacząć działać na rzecz Polski, która dziś jest w potrzebie. Może czasem warto wrócić do historii i zadumać się nad tym jak kiedyś walczono o niepodległość. Jak nasi przodkowie nie klękali przed najeźdźcami lecz walczyli bardzo często w nierównym boju.

Myślę, że dziś błędem Polaków jest oderwanie się od własnych korzeni, brak zadbania o własną historię. Taka postawa rodzi zobojętnienie oraz zagubienie się w wielu przypadkach w rzeczywistości, w której jest nam dane żyć. Dlatego ludzie którzy dbają o swoje korzenie dla wielu są dziś niewygodni. Wręcz są wyśmiewani i wyzywani od nacjonalistów.

Jeszcze chciałbym odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego dziś mediom głównego nurtu zależy na tym aby pozbyć Polaków własnej historii oraz korzeni? W 2012 roku na jednym z portali internetowych ukazał się artykuł idoli aborcjonistów p. M. Czubaszek. Kiedy go przeczytałem moje włosy stały dęba. Nie myślałem, że aż tak niewygodna może być postawa patriotyczna. Pani Czubaszek wprost przekonuje, że „patriotyzm ją boli”. Czytając dalej ten artykuł spotykamy się ze zdaniem „Według teorii patriotyzmu prawdziwego, trzeba wracać do korzenia, pamiętać o przeszłości. Ja nie lubię wracać do przeszłości, więc już mnie to nie boli, że mam pamiętać co było, gdzie Polska przegrała, gdzie wygrała. Ja tymczasem żyję chwilą obecną. Więc boli mnie, że powinnam o takich rzeczach pamiętać. Boli mnie, że każe mi się żyć przekonaniem, że Polska jest najważniejsza, Zawsze mnie śmieszyło to hasełkom że Polska jest najważniejsza”.  Skoro dla M. Czubaszek nie jest Polska najważniejsza, to co jest dla niej stanowi priorytetową sprawę? Skoro Polska nie jest dla niej najważniejsza to niech wyemigruje do kraju, który jest dla niej najważniejszy. Nikt takich osób pokroju Czubaszek nie trzyma w Polsce na siłę. Jak im się nie podobają wartości narodowe to niech wyjeżdża. Może to będzie dla nas Polaków lepsze niż byśmy mieli słuchać takiego bełkotu. W swej wypowiedzi ta pani pokazała do czego przyczynia się nasz rząd, który z siatki godzin wyrzuca lekcje historii. Pamiętajmy, że naród, który nie dba o własną historię jest narodem skończonym. Stąd nie dziwi mnie ta walka, która toczy się o postawy patriotyczne Polaków. Pozbawiony Naród historii oraz wartości jest łatwą masą do manipulowania oraz do sterowania.

Na sam koniec chciałbym zadać pytanie, które kiedyś postawił śp L. Kaczyński: kto zadba o naszą pamięć narodową jak nie my sami?Źródło: padre.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 11 listopad 2013 15:16