Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Zapadł wyrok ws. katastrofy CASY
Kategoria: Publicystyka   Wtorek, 25 marzec 2014 13:56 Autor: admin

Zapadł wyrok ws. katastrofy CASY

Zapadł wyrok ws. katastrofy CASY foto: Wikimedia Commons/CC
Uniewinnieniem zakończył się proces byłego kontrolera lotów z bazy lotniczej w Mirosławcu por. Adama B., oskarżonego w związku z katastrofą samolotu CASA z 2008 r.

Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie nieprawomocnie uznał, że por. Adam B. nie jest winien niedopełnienia obowiązków.

Takie zarzuty stawiała prokuratura wojskowa, choć zarazem uznała, że kontroler lotów nie przyczynił się on bezpośrednio do katastrofy. Prokuratura wnioskowała o 10 miesięcy ograniczenia wolności w postaci dodatkowego pozostawania w dyspozycji przełożonych po cztery godziny przez dwa dni w tygodniu. Obrona wnosiła o uniewinnienie.

Zdaniem prokuratury por. Adam B. nie miał jednak bezpośredniego wpływu na katastrofę - po stronie załogi stwierdzono bowiem błędy w sztuce pilotażu, brak synchronizacji wysokościomierzy, nieobserwowanie przyrządów. Efektem było doprowadzenia do przechylenia i pochylenia samolotu, utraty siły nośnej i katastrofy. Z uwagi na śmierć sprawcy umorzono śledztwo wobec dowódcy CASY.

Wojskowy samolot transportowy rozbił się 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem. Na pokładzie maszyny, rozwożącej uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów wojskowego lotnictwa, było czterech członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów Sił Powietrznych. Wszyscy zginęli.
 Źródło artykułu: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 25 marzec 2014 16:12