Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Arytmetyka kadrowa MON‑u
Kategoria: Publicystyka   Wtorek, 23 wrzesień 2014 10:10 Autor: admin

Arytmetyka kadrowa MON‑u

Arytmetyka kadrowa MON‑u foto: Wikimedia Commons/CC
W ciągu najbliższych ośmiu lat pracę w armii może utracić 35 tys. żołnierzy kontraktowych. Zatrudnieni na 12 lat albo awansują na podoficera, albo stracą pracę. Zwalniani będą więc szeregowcy, często z doświadczeniem wojennym w Iraku lub Afganistanie.

MON boi się przedłużenia ich kontraktów, bo po 15 latach uzyskują uprawnienia do wojskowej emerytury. Najwyraźniej jednak resort wszystko przeliczył i wyszło mu, że taniej jest wyszkolić nowego szeregowca, niż narazić się na ryzyko wypłacania emerytury tym, którzy służą teraz. Jeśli nie zmieni swojego stanowiska, to zostanie nam kadra dowódcza, której w polskim wojsku jest aż nadto. Warto przypomnieć, że na jednego oficera nie przypada nawet dwóch szeregowców i podoficerów. Sytuacji tej nie poprawiło przeforsowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wydłużenie o trzy lata wieku emerytalnego dla PRL-owskich generałów. Słusznie krytykowano tę decyzję, wskazując, że szkoleni w Moskwie wojskowi nie dadzą nam gwarancji bezpieczeństwa podczas coraz mniej hipotetycznego konfliktu z Rosją. Teraz okazuje się, że niedługo nie będziemy musieli tym się martwić, bo generałowie ci nie będą po prostu mieli kim dowodzić.Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 23 wrzesień 2014 16:45