Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka ​Międzynarodowy raport - Tomasz Lis i Jerzy Urban odpowiedzialni za ataki na Kościół
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 11 grudzień 2014 17:29 Autor: admin

​Międzynarodowy raport - Tomasz Lis i Jerzy Urban odpowiedzialni za ataki na Kościół

​Międzynarodowy raport - Tomasz Lis i Jerzy Urban odpowiedzialni za ataki na Kościół foto: Wikimedia Commons/CC
Katolicy w Polsce są coraz częściej prześladowani. Agresja i antyklerykalizm stały się właściwie akceptowalne społecznie – czytamy w najnowszym raporcie o wolności religijnej na świecie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Winę za ten stan rzeczy ponoszą media – stwierdzają autorzy dokumentu.

„W ostatnich latach [w Polsce – red.] nasiliły się konflikty między wspólnotami religijnymi (przede wszystkim Kościołem Katolickim) a przedstawicielami środowisk świeckich” – przytacza fragment o Polsce z najnowszego raportu, przygotowanego przez międzynarodowych ekspertów, portal rp.pl. Dokument obejmuje okres od października 2012 r. do czerwca 2014 r.

Monitoringiem objęto w sumie 196 krajów świata. Zdaniem ekspertów w 81 krajach wolność religijna jest ograniczona w wysokim lub bardzo wysokim stopniu.

Zdaniem autorów raportu, w Polsce w ostatnich latach doszło do „wzrostu agresji i podniesienia antyklerykalizmu do rangi postawy, która może być akceptowana społecznie”. Winne są temu głównie środki masowego przekazu.

„Jednym z najlepszych przykładów w tej dziedzinie jest dziennikarz Tomasz Lis, od roku 2012 redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”, wydawanego przez niemiecki koncern Axel Springer Verlag. [...] „Newsweek Polska” zyskał wątpliwą sławę zwłaszcza dzięki swym gorszącym okładkom, przedstawiającym ulubione cele ataków gazety, do których należą przywódca opozycji Jarosław Kaczyński oraz religia katolicka” – czytamy w raporcie. Jego autorzy przypominają m.in., że redakcja została nominowana do tytułu „Hieny Roku” za okładkę sugerująca pedofilskie zachowania księdza wobec młodego chłopca. „Trudno mieć wątpliwości, że okładka ta jest elementem świadomej kampanii antyklerykalnej. Tematem innej okładki były nieślubne dzieci księży, kolejna przedstawiała całujących się rzekomych kapłanów o skłonnościach homoseksualnych” – wyliczają autorzy opracowania.

Innymi pismami, które dyskryminują katolików, są tygodniki „Nie” oraz „Fakty i Mity”. Autorzy raportu przypominają, że wydawcą „Nie” jest były rzecznik prasowy rządu PRL - Jerzy Urban. Z kolei o „Faktach i Mitach” piszą, iż są one postrzegane jako tuba ruchu antyreligijnego w Polsce.

Raportu stwierdza, że katolicy w Polsce mają ograniczony dostęp do mediów. Zwracają uwagę na to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Efektem były wielotysięczne manifestacje na ulicach Warszawy i zebranie ponad 2,5 mln podpisów pod protestem do KRRiT.

„Konsekwencją podsycanych przez media nastrojów antyreligijnych były również akty przemocy werbalnej i fizycznej oraz dewastacji” - czytamy w raporcie. Jako przykłady wymieniono m.in. próbę zniszczenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w grudniu 2012 r. 58-letni mężczyzna rzucił wówczas w kierunku obrazu pojemnik wypełniony farbą. Autorzy opracowania przypominają również, że Adam Darski, który podarł Biblię na scenie i został oskarżony o obrazę uczuć religijnych został przez polskie sądy dwukrotnie uniewinniony.

- To nie są nasze spostrzeżenia, tylko ekspertów międzynarodowych. Oddział w Polsce nie przygotowywał żadnego opracowania na temat naszego kraju, by nie być posądzonym o subiektywizm – tłumaczy w rozmowie z rp.pl ks. Waldemar Cisło, szef polskiego oddziału stowarzyszenia. - Jest to smutne, ale tak właśnie jesteśmy oceniani na zewnątrz. To znak, że wolność religijna w Polsce faktycznie jest zagrożona.

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” raport o prześladowaniu chrześcijan wydaje co dwa lata. Redaguje go międzynarodowy zespół ekspertów.

 

Źródło: niezalezna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 11 grudzień 2014 18:11
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka ​Międzynarodowy raport - Tomasz Lis i Jerzy Urban odpowiedzialni za ataki na Kościół