Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Media coraz mniej publiczne
Kategoria: Publicystyka   Piątek, 24 maj 2013 11:38 Autor: admin

Media coraz mniej publiczne

Związkowcy z TVP zapowiadają, iż zorganizują strajk ostrzegawczy przeciwko planom przeniesienia części pracowników do firmy zewnętrznej.

Jak przypomina PAP, zarząd TVP S.A. Podjął niedawno decyzję o przekazaniu firmie zewnętrznej realizacji niektórych funkcji, takich jak montaż, charakteryzacja i grafika oraz części funkcji dziennikarskich. Firma zewnętrzna ma być wyłoniona jesienią w przetargu. W efekcie przejęcia zadań przejmie ona również wszystkich pracowników, którzy do tej pory realizowali je w strukturze TVP. Przeniesienie ma dotyczyć 550 osób. Decyzja zarządu jest kontynuacją rozpoczętych wcześniej procesów restrukturyzacyjnych w spółce.

Planowanym zmianom sprzeciwia się Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i zapowiada strajk ostrzegawczy. Członkowie Rady Nadzorczej TVP otrzymali od związkowców pismo, w którym znajdują się podstawy prawne protestu pracowników, w tym opinia prawna opracowana na zlecenie związku. Rzecznik „Wizji” Mariusz Jeliński powiedział, że w jej świetle rozwiązania przyjęte przez zarząd TVP S.A. są niezgodne z Kodeksem pracy i Ustawą o radiofonii i telewizji.

W uzasadnieniu podjętej przez związek zawodowy uchwały napisano, że związkowcy już od 2009 r. postulowali uporządkowanie sytuacji zatrudnienia w spółce, m.in. zaprzestanie przez pracodawcę korzystania z firm zewnętrznych jako pośredników w dostarczaniu „usług w podstawowym zakresie działalności spółki”, a więc w zawodach takich jak dziennikarz, realizator audycji, światła, dźwięku, operator kamery, operator obrazu, operator dźwięku, montażysta, kierownik produkcji, realizator techniczny wizji, dźwięku, światła.

Jak czytamy w uzasadnieniu, pracodawca zobowiązał się w 2012 r. do podpisania porozumienia ze związkowcami w tej sprawie. „Pracodawca nie dość, że nie wywiązał się z podjętych zobowiązań, to podjął działania całkowicie sprzeczne z postulatami strony związkowej [...]. Decyzja ta jest całkowicie i wprost sprzeczna z postulatem Związku, wyrażonym w uchwale wszczynającej spór zbiorowy z dnia 7 września 2009 r.” – czytamy w uchwale zarządu „Wizji”. „Sytuacja jest jednoznaczna – to jest świadoma likwidacja Telewizji Publicznej” – podkreślił Jeliński.

 

Źródło: Nowy Obywatel


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 24 maj 2013 11:49