Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Kijów: Przeprosimy za Rzeź Wołyńską, pod warunkiem że…
Kategoria: Publicystyka   Czwartek, 16 czerwiec 2016 10:19 Autor: admin

Kijów: Przeprosimy za Rzeź Wołyńską, pod warunkiem że…

Wicepremier Ukrainy do spraw integracji z UE i NATO Iwanna Kłympusz-Cyncadze oświadczyła, że władze w Kijowie są gotowe przeprosić za Rzeź Wołyńską, jeśli tylko polska strona przedstawi dowody na to, że dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii Roman Szuchewycz faktycznie „zrobił coś złego”.

Takich właśnie słów użyła ukraińska wicepremier w rozmowie z dziennikarzem „Rzeczypospolitej”.

„Ukraina stara się zaprowadzić porządek w swojej niełatwej historii. Bardzo wiele faktów zostało sfałszowanych, w szczególności przez radzieckich propagandzistów i historyków” — oznajmiła Kłympusz-Cyncadze.

Dodała, że w okresie II wojny światowej, miało miejsce wiele przypadków, kiedy to „inni zakładali mundur UPA i mordowali w imieniu UPA”. Zdaniem Kłympusz-Cyncadze, dla ustanowienia prawdy o Rzezi Wołyńskiej trzeba powołać wspólną polsko-ukraińską komisję złożoną z niezależnych ekspertów.

11 czerwca Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Właśnie 11 lipca 1943 roku bestiastwa ukraińskich nacjonalistów osiągnęły apogeum. Tego dnia bojownicy OUN-UPA zaatakowali około 150 polskich miejscowości na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzeź Wołyńska — masowa zbrodnia dokonana przez ukraińskich nacjonalistów wobec ludności polskiej zamieszkującej terytorium Wołynia w 1943 roku. Ofiarami zbrodni padło, według różnych szacunków, od 36 do 100 tys. osób.

W Rosji UPA została wpisana na listę zakazanych organizacji dnia 17 listopada 2014 roku.

 

http://pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)1 komentarz

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 16 czerwiec 2016 12:59
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Kijów: Przeprosimy za Rzeź Wołyńską, pod warunkiem że…