Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Śmiertelny grzech neoliberalizmu – narastanie ekonomicznych nierówności społecznych
Kategoria: Publicystyka   Niedziela, 11 wrzesień 2016 09:05 Autor: admin

Śmiertelny grzech neoliberalizmu – narastanie ekonomicznych nierówności społecznych

Śmiertelny grzech neoliberalizmu – narastanie ekonomicznych nierówności społecznych foto: Wikimedia Commons/CC

Neoliberalizm jest złem, to prawdopodobnie jedna z najbardziej szkodliwych doktryn ekonomiczno-społecznych, z jakimi w ogóle kiedykolwiek w historii mieliśmy nieszczęście mieć do czynienia. Wiele już napisano o tym nieszczęściu, które można porównywać już do biblijnej apokalipsy, jednakże nadal tkwimy we władzy, tego czystego zła, które niszczy nasze społeczeństwo i odziera ludzi z przynależnej im godności. Nigdy, w żadnej formacji ustrojowej, nie było takiej sytuacji, żeby w sposób jawny i na rachunek biednej większości, tak bezczelnie sponsorować posiadającą mniejszość. W ogóle sama idea, żeby wspierać tych co mają i odpowiadają za kryzys, albowiem to ich chciwość o tym zadecydowała, kosztem tych, którzy nie mają nawet luksusu pracy, bo ta stała się dobrem rzadkim – głównie przez chciwość posiadaczy kapitału – to jedno wielkie kłamstwo i zorganizowany wyzysk.

Jeżeli politycy uważają, że wspieranie banków i właścicieli kapitału poprzez programy luzowania ilościowego, które były niezbędne do wyrównania strat poniesionych przez globalne spekulacje – to coś, na co godzi się społeczeństwo – to niech przeprowadzą referendum! Dlaczego nie przeprowadzono referendum w sprawie – czy i kogo wspierać w okresie kryzysu wywołanego przez chciwych spekulantów? Czy sprawców kryzysu, którzy mogli zbiednieć? Czy ludzi tracących swoje domy – w wyniku wyrzucenia na bruk z dnia na dzień? Może emerytów pozbawionych emerytur z planów emerytalnych? Śmiało – kogo należało wybrać – banki i chciwych spekulantów, czy ludzi, którzy żyją z dochodów zapewnianych im przez własną pracę?

Argument mówiący o tym, że zagrożony byłby system, był argumentem sztucznym i pozornym, albowiem, istotą kapitalizmu jest dążenie do kryzysów w okresach fluktuacji gospodarczych. W kapitalizmie po prostu wszystko, co ma wartość dąży do koncentracji, a jej wynikiem jest ograniczenie dostępności skoncentrowanych dóbr dla reszty, pozbawionej praw do własności i udziału w konsumpcji. Ponieważ przyrost wartości dodanej jest o wiele mniej proporcjonalny, niż przyrost popytu – bo ludzie po prostu są chciwi, nie ma możliwości zadowolić wszystkich w kapitalizmie. Zanim zadziałają mechanizmy dekoncentracji wartości, pojawiają się problemy generalnie ograniczające system jak np. depopulacja, starzenie się społeczeństwa i inne, w tym związane z radykalizowaniem się nastrojów mas rozdrażnionych konfliktem, pomiędzy tym co określamy „bazą”, a co „nadbudową”. Z tego powodu, neoliberalny kapitalizm stworzył bardzo zaawansowane techniki kontroli społecznej, tematy zastępcze (sport itp.), żeby móc kontrolować system, stworzony jak się okazuje dla niewielu posiadaczy, którzy skoncentrowali wartość.

Już nawet feudalizm i niewolnictwo były bardziej ludzkie i sprawiedliwe, ponieważ nie pozostawiały złudzeń, a pan feudalny, czy właściciel niewolników – musiał ich karmić, jak również zapewnić dach nad głową! Dzisiaj tego nie ma, nowoczesna neoliberalna gospodarka kapitalistyczna np. w Polsce, potrafi stworzyć takie zasady wewnętrznych powiązań, ŻE MOŻLIWA JEST PRACA ZA WYNAGRODZENIE, WYKLUCZAJĄCE NIE TYLKO EMERYTURĘ, CZY TEŻ PRAWO DO POSIADANIA MIESZKANIA I ODTWORZENIA WZORCÓW SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH POPRZEDNIEGO POKOLENIA – ALE NAWET PO PROSTU PRZEŻYCIA DO KOLEJNEJ GŁODOWEJ WYPŁATY! To jest dzisiaj normą, którą wypełnia się „ludźmi z mniejszymi prawami”, głównie imigrantami, którzy się nie poskarżą na wyzysk i prześladowanie, pomijając nawet kwestię braku praw podstawowych. Liczy się przede wszystkim to, że godzą się świadczyć pracę o określonych parametrach, za zminimalizowaną cenę. Oczywiście, to że to prowadzi do rozkładu autochtonicznych społeczeństw, nie ma dla nikogo, kto decyduje większego znaczenia, ponieważ liczy się wynik ekonomiczny – i jaki można na jego podstawie wypłacić „bonus” co roku, a nie to jak funkcjonuje społeczeństwo, a nawet czy w ogóle funkcjonuje.

W poprzednim okresie wielkiej koncentracji wartości – gdy najwięksi kapitaliści końca gwałtownej ery rozwoju przemysłu byli praktycznie nieskończenie bogaci, nastąpiła wielka faza powszechnej dobroczynności. Jednak to nie przełożyło się na zwiększenie dochodów najuboższych. To znaczy – dobroczynność i filantropia prywatna, nie przyczyniła się nigdy, do zmiany funkcjonowania struktur społecznych, w uproszczeniu – nie wyeliminowano nędzy, biedy, głodu, a przede wszystkim lęku przed utratą źródła dochodu.

Dzisiaj właśnie ten lęk, trzyma ludzi za przysłowiową „mordę”, o czym doskonale wiedzą rządzący i posiadacze własności. Ludzie pozbawieni możliwości organizowania się w struktury masowe – kontestujące porządek narzucany przez system są wobec niego bezbronni. Jednakże proszę nie mieć złudzeń, prędzej skolonizujemy Marsa, niż ktokolwiek pozwoli na funkcjonowanie prawdziwych, samorządnych i niezależnych od establishmentu Związków Zawodowych! Zwłaszcza w kraju na wpół skolonizowanym gospodarczo i niesamodzielnym politycznie. Powoduje to, że sytuacja musi dojrzeć do wewnętrznego, albo zewnętrznego resetu, jednakże ze względu na brak swobody dyskusji publicznej istnieje poważne ryzyko, że reset doprowadzi do umocnienia odtworzonego się systemu.

Nie można się dziwić, że wielki kapitał przerażony postawami współczesnych społeczeństw, które mogłyby uderzyć w samą złodziejsko-niesprawiedliwą istotę systemu, wymyśla koncepcje rozdawnictwa (np. dochód podstawowy), żeby tylko utrzymać fikcję finansowania rzeczywistości długiem, w której wszyscy się zadłużają, ale bogaci stają się jeszcze bogatsi.

 

Źródło: Obserwator polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 13 wrzesień 2016 20:53
alexjones.pl Informacje z Polski Publicystyka Śmiertelny grzech neoliberalizmu – narastanie ekonomicznych nierówności społecznych