Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Weekendowy przegląd portali branżowych
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 15 grudzień 2012 12:04 Napisał

Weekendowy przegląd portali branżowych

NEW w artykule “Po co Rosji South Stream?”Jaki jest bowiem sens wydawania co najmniej 26 miliardów dolarów na nowy, wielki gazociąg (docelowa przepustowość ma wynieść 63 miliardów m3) w sytuacji, kiedy popyt na rosyjski gaz w Unii Europejskiej spada? Po co budować nową trasę przesyłu, skoro surowiec można dostarczyć dotychczasową drogą przez Ukrainę? Skąd wziąć środki na nowy gazociąg, który będzie jednym z najdroższych projektów w światowej energetyce? Ile będzie kosztował gaz z South Streamu i dlaczego tak dużo? Czy projekt może być rentowny? Jaki będzie status prawny gazociągu w związku z uregulowaniami unijnego rynku energetycznego? Dlaczego Gazprom zdecydował się forsować projekt, który z punktu widzenia jego interesów ekonomicznych i aspiracji globalnych nie jest wcale kluczowy? (…) Niemający uzasadnienia ekonomicznego upór z jakim Gazprom forsuje South Stream prowadzi do wniosku, że nowy gazociąg ma realizować cele inne niż ekonomiczne. Co najmniej dwa z nich są oczywiste. Gazprom próbuje uniemożliwić budowę gazociągów w ramach tzw. Korytarza Południowego, które mogłyby sprowadzać do Europy nierosyjski gaz: Rosja jest zdeterminowana, aby nie dopuścić do pojawienia się alternatywnego surowca w większych ilościach. Ponadto, Moskwa dąży do zminimalizowania znaczenia tranzytowego Ukrainy i zdobycia dodatkowych instrumentów wpływu na Kijów.

Eastbook.eu w tekście “Białoruś w pierwszej 20 najbardziej zmilitaryzowanych krajów na świecie”W dorocznym raporcie nt poziomu militaryzacji krajów opracowanym przez Bońskie Międzynarodowe Centrum Konwersji(BICC) Białoruś zajęła 16 miejsce. W Europie Białoruś wyprzedza jedynie Rosja – znajdującą się 4 miejscu, Cypr na 6 miejscu Grecja na 14 miejscu. Jeżeli chodzi o kraje b. ZSRR przed Białorusią znajduje się jedynie Azerbejdżan – 8 miejsce.

OSW w tekście “PE: Rosja Putina niegotowa do partnerstwa z Unią”: Rosja może się stać strategicznym partnerem Unii Europejskiej, pod warunkiem że będzie podzielać i umacniać europejskie demokratyczne zasady i wartości – stwierdza rezolucja Parlamentu Europejskiego przyjęta 13 grudnia. W ocenie deputowanych rozmowy o zawarciu nowej umowy o partnerstwie i współpracy powinny być kontynuowane. Do jej podpisania konieczne jest jednak poszanowanie przez Rosję wartości demokratycznych, praw człowieka i prymatu prawa, a także respektowanie zobowiązań w ramach WTO. PE wyraził w rezolucji zaniepokojenie pogarszającym się klimatem dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i wezwał ją do położenia kresu korupcji, bezkarności oraz motywowanym politycznie represjom wobec opozycji.

(PAM)Źródło artykułu: POLITYKA WSCHODNIA


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 30 grudzień 2012 18:30
alexjones.pl Informacje z Polski Weekendowy przegląd portali branżowych