Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski „Zerwijmy łańcuchy” – po raz jedenasty
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 03 październik 2017 12:40 Autor: Andreas

„Zerwijmy łańcuchy” – po raz jedenasty

Ja, Pies Ja, Pies Bob Bawell/Flickr/CC-BY-NC 2.0

7 października w całej Polsce ruszy XI edycja akcji „Zerwijmy łańcuchy”. W tym roku jej wymowa będzie szczególna, ponieważ jesteśmy o krok od całkowitego zakazu trzymania psów na uwięzi.

Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt mówi: „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m”. Jednak wciąż zapisy te są łamane, a zwierzęta, zwłaszcza na wsi, stoją na łańcuchach i sznurach dłużej niż zezwalają na to przepisy.

Przed wakacjami złożony został nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt, przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt we współpracy z fundacją „Viva!”. Aktywiści domagają się całkowitego zakazu trzymania psów na łańcuchu. Jednak wakacje minęły, a ustawa nadal nie może doczekać się procedowania. Szczególne kontrowersje, obok stopniowego wygaszania ferm futrzarskich, wzbudza właśnie zapis o łańcuchach. Dlatego XI edycja akcji „Zerwijmy łańcuchy” ma wymiar szczególny.

7 października w całej Polsce odbędą się happeningi, w ramach których, jak co roku – portal psy.pl razem z aktywistami fundacji Zwierzofani ustawia w centrach miast budy i zachęca do przykucia się do nich łańcuchem, aby zrozumieć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego i jak wielką krzywdę wyrządza to zwierzętom. W zeszłym roku X edycja „Zerwijmy łańcuchy” odbyła się w ponad 40 miastach. Wzięli w niej udział m.in. Michał Piróg, Aneta Awtoniuk, Katarzyna Piekarska, Majka Jeżowska, Stan Borys.

„Ustawa ustawą, prawo prawem, a psy na krótkich łańcuchach, bez dostępu do wody, głodne i wyczerpane widuje się nadal. Na wsiach, w miastach dużych i małych, przy skromnych gospodarstwach i wystawnych willach. Dlaczego? Bo taka tradycja, bo rodzice i dziadkowie robili tak samo, bo to tylko pies… Problem tkwi w ludziach, którzy nie mają świadomości, że trzeba zmienić swoje złe przyzwyczajenia. Czas im w tym pomóc!” – piszą organizatorzy. Mapa happeningów dostępna jest tutaj. Portal Strajk.eu wspiera prawa zwierząt i zachęca do wzięcia udziału w akcji.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 03 październik 2017 14:03
alexjones.pl Informacje z Polski „Zerwijmy łańcuchy” – po raz jedenasty