Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Kosmiczny kontrakt polskiej firmy
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 16 grudzień 2017 09:24 Autor: Andreas

Kosmiczny kontrakt polskiej firmy

data base data base Thomas Hawk/Flickr/CC BY-NC 2.0

O tym, jak polskiej gospodarce potrzebne są innowacje mogące przynosić ekonomiczne korzyści pokazuje przykład firmy Creotech Instruments. Podpisała ona właśnie umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, dzięki której zarobi blisko sześćdziesiąt milionów złotych, a jej zadaniem będzie budowa zaawansowanego centrum z bazą danych pozyskany dzięki znajdującym się w kosmosie urządzeniom satelitarnym.

Szef Creotech Instruments Grzegorz Brona powiedział mediom, że już niedługo rozpocząć może się „trzecia satelitarna rewolucja”, ponieważ wzrasta dostępność i powszechność danych satelitarnych. Ten trend łączy się natomiast z rozwojem technologicznym, który dotyczy miniaturyzacji kosmicznej elektroniki oraz powolnym rozwoju sektora „New Space”, czyli prywatnej przedsiębiorczości związanej właśnie z chęcią poznania kosmosu.

Zadaniem polskiej spółki będzie więc budowa nowego centrum z bazą danych, którego celem będzie udostępnianie danych pozyskanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz przez program Copernicus, a więc wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej mającą za zadanie obserwowanie kuli ziemskiej.

Centrum budowane przez polskie przedsiębiorstwo będzie jednym z czterech działających niezależnie od siebie obiektów, a jego zadaniem będzie przechowywanie nie tylko historycznych danych, lecz również oferowanie użytkownikom dostępu do mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Sam dostęp do tych informacji ma w założeniach być bezpłatny.

Na podstawie: money.pl.Źródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 16 grudzień 2017 10:50
alexjones.pl Informacje z Polski Kosmiczny kontrakt polskiej firmy