Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 21 grudzień 2017 10:27 Autor: Andreas

Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego

Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego greensambaman/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

 Prokurator Krajowy Bogdan Świączkowski podjął decyzję o prowadzeniu śledztwa wobec Pana Andrzeja Jakubiaka byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzja został podjęta po złożeniu przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu 19 października 2017 r zawiadomienia, które dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych oraz  działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego,  co stanowi przestępstwo zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu karnego.

W latach 2011 – 2016 na rynku finansowym odnotowano wiele afer, na których miliardowe straty ponieśli zarówno klienci, jak i budżet Państwa, były to: afera opcji walutowych, Polisolokat, kredytów pseudowalutowych, Amber Gold, upadek SK Banku, czy SKOK Wołomin. Sam ten fakt, wskazuje na źle funkcjonujący nadzór nad sektorem finansowym. Jednak w ramach zawiadomienia Stowarzyszenie przedstawia konkretne zaniechania, które wpłynęły przede wszystkim na trudną sytuację sektora bankowego i jego klientów  wynikającą z bezprawnego wykonywania przez banki umów kredytów odnoszących się do walut obcych. Mimo, iż pierwsze prawomocne wyroki dotyczące zapisów zawartych w tych umowach zapadły już w 2011 r., to Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała w należyty sposób. KNF nie podjęła właściwych kroków wynikających z kompetencji urzędu, pomimo, iż w analogicznej sytuacji, w stosunku do mniejszych podmiotów, wdrażała odpowiednie postępowania.

Konsekwencje tych zaniechań poniosło dotychczas ok. 150 tys. rodzin, których umowy zostały już “zakończone”. Pod tym enigmatycznym pojęciem używanym w nomenklaturze KNF kryje się wiele ludzkich nieszczęść, gdyż przez umowy zakończone należy rozumieć również te zakończone licytacją i eksmisją. Sytuacja ta może dotyczyć  nawet kilkudziesięciu tysięcy rodzin i tworzy ogromne koszty po stronie budżetu Państwa, który jest zobowiązany do zapewniania osobom bez dachu nad głową podstawowych potrzeb mieszkaniowych.

Przypominamy również, iż Pan Andrzej Jakubiak po zakończeniu sprawowania funkcji został zatrudniony przez mBank, czyli podmiot wcześniej przez niego nadzorowany. W ocenie Stowarzyszenia taka sytuacja jest nieetyczna i tworzy podejrzenie wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie pełnienia funkcji z korzyścią dla nowego pracodawcy. W ocenie Stowarzyszenia takie postępowanie powinno być ustawowo zakazane. A w szczególności tak naganne postępowanie Pana Dariusza Rosatiego, który sprawując funkcje publiczne jest od  27 maja 2004 r. członkiem Rady Nadzorczej Banku Millennium S.A.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 21 grudzień 2017 12:51
alexjones.pl Informacje z Polski Rusza śledztwo wobec urzędników Komisji Nadzoru Finansowego