Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Sąd: policja bezzasadnie zatrzymała Obywateli RP przed Marszem Niepodległości
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 06 styczeń 2018 08:07 Autor: Andreas

Sąd: policja bezzasadnie zatrzymała Obywateli RP przed Marszem Niepodległości

Sąd: policja bezzasadnie zatrzymała Obywateli RP przed Marszem Niepodległości Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

Policja bezzasadnie zatrzymała Obywateli RP przed Marszem Niepodległości – orzekł Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Uznał racje aktywistów, którzy podnosili, że zarzucono im „zakłócanie wydarzenia cyklicznego”… zanim jeszcze to się rozpoczęło.

11 listopada grupa Obywateli RP zamierzała protestować przeciwko Marszowi Niepodległości i obecności na nim działaczy organizacji nacjonalistycznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych (w tym jawnych faszystów z Włoch). Marsz szedł z Ronda Dmowskiego w kierunku Stadionu Narodowego, Obywatele RP znajdowali się w pobliżu jego trasy na ul. Smolnej. Jednak jeszcze zanim pochód narodowców oficjalnie wystartował, 45 działaczy opozycyjnej organizacji zostało otoczonych przez policję i doprowadzonych na komisariat. Podobno „zakłócali zgromadzenie cykliczne”… jeszcze przed jego otwarciem. Funkcjonariusze przekonywali, że nie mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem, chodziło tylko o wylegitymowanie, chociaż Obywatele RP spędzili na komendzie kilka godzin i wylegitymowani na miejscu i tak nie zostali. Aktywiści złożyli w tej sprawie 39 zażaleń.

Pierwszy trzy zostały rozpoznane w środę przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, który nie miał wątpliwości – to było zatrzymanie, bezzasadne i nieprawidłowe. Bez protokołów zatrzymania, bez poinformowania, że zatrzymanym przysługuje obrońca. W ustnym uzasadnieniu sąd poinformował, że zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji – chodzi o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

Warto wspomnieć, że policja 11 listopada nie tylko zatrzymała Obywateli RP, ale również zabrała im plakat ze zdjęciem faszystowskiego zgromadzenia w 1939 r. i marszu narodowców polskich. Rozważała postawienie na jego podstawie zarzutu propagowania faszyzmu, z czego się ostatecznie wycofała (ktoś zorientował się, że byłaby to już przesada?).

Na 31 stycznia zaplanowana jest sprawa sądowa dotycząca próby zablokowania przez Obywateli RP marszu nacjonalistów w Warszawie 29 kwietnia 2017 r. O zakłócanie legalnego zgromadzenia oskarża się 19 osób.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 05 styczeń 2018 23:35
alexjones.pl Informacje z Polski Sąd: policja bezzasadnie zatrzymała Obywateli RP przed Marszem Niepodległości