Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polska śmietnikiem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tysiące ton odpadów
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 26 styczeń 2018 08:00 Autor: Andreas

Polska śmietnikiem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tysiące ton odpadów

Polska śmietnikiem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tysiące ton odpadów Tom Page/Flickr/CC BY-SA 2.0

Władze Zjednoczonego Królestwa i Republiki Federalnej Niemiec w trosce o swoje środowisko eksportują śmieci za granicę. Część z nich trafia na wysypiska w Polsce.

Wielka Brytania sprzedaje za granice swoje śmieci w ogromnych ilościach. Większość odpadów z brytyjskich portów odpływa do Chin. Tam właśnie trafiało dotychczas 2/3 z 22 mln ton plastiku wyrzucanego przez obywateli UK. Teraz jednak pojawił się problem, bo Pekin nie zamierza dłużej służyć Londynowi za wysypisko. Chińskie firmy wypowiedziały większość kontraktów na świadczenia usługi. W tej sytuacji Brytyjczycy zapewne zwrócą się do swojego drugiego największego partnera w śmieciowym biznesie – Polski.

Na nasze wysypiska trafia głównie brytyjski plastik.  Telewizja Sky w reportażu „Dirty Business” pokazała ogromne góry odpadów eksportowanych przez firmy recyklingowe z UK do Polski. Skala zjawiska robi wrażenie. A po zakończeniu współpracy z Brytyjczyków Chińczykami śmieciowe hałdy mogą urosnąć nad Wisłą jeszcze kilkukrotnie.

Ostatnie dane dotyczące importu śmieci do Polski pochodzą z 2015 roku.  Trzy lata temu, według GUS, do naszego kraju trafiło prawie 300 tys. ton odpadów – poinformował GUS. Co ciekawe, największym dostawcą nie jest Wielka Brytania, a Niemcy. Z RFN pochodziło 25 proc. ogólnej ilości odpadów przywiezionych na teren Polski. Na drugim miejscu uplasowała się Litwa  – 7 proc.

Jakie śmieci są zwożone do Polski? Najwięcej odpadów to plastik i efekty obróbki termicznej tego tworzywa (46 proc) oraz brudy z oczyszczalni ścieków i uzdatniania wody pitnej oraz wody do celów przemysłowych (36 proc.). Ogółem Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydał 130 zezwoleń na przywóz do Polski śmieci z krajów UE o łącznej masie 253 tys. ton oraz 21 zezwoleń na przywóz odpadów spoza UE, które ważyły ponad 40 tys. ton.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 25 styczeń 2018 19:31
alexjones.pl Informacje z Polski Polska śmietnikiem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tysiące ton odpadów