Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 01 luty 2018 09:43 Autor: Andreas

Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN

Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

W nocy Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN, zakładającą m.in. odpowiedzialność karną za propagandę ideologii ukraińskich nacjonalistów, zaprzeczanie rzezi Wołyńskiej i zarzuty o współpracę Polaków z nazistami w czasie II wojny światowej.

Ta ustawa jeszcze na etapie prac parlamentarnych nad jej projektem wywołała gwałtowną negatywną reakcję nie tylko na Ukrainie, ale także w Izraelu. Tel Awiw w szczególności obawia się, że ustawa może uderzyć w Żydów, którzy cierpieli z winy mieszkańców Polski i będą chcieli o tym rozmawiać.

Senatorowie przyjęli pakiet poprawek do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej większością głosów.

Zgodnie z nowelizacją kara w postaci grzywny lub pozbawienia wolności na okres do trzech lat grozi za użycia wyrażenia „polskie obozy śmierci” i inne wyrażenia, które mogą być interpretowane jako próba przypisania Polakom współudziału w zbrodniach nazistowskich Niemiec, w tym ludobójstwa europejskich Żydów. Taką samą karę ustawa wprowadza za propagandę ideologii Bandery i zaprzeczenie Rzezi Wołyńskiej, dokonanej w czasie wojny przez ukraińskich nacjonalistów.

Zgodnie z ustawą karze podlega ten, kto „publicznie wbrew faktom zaprzecza” wymienionym w niej przestępstwom.

Jeszcze na etapie dyskusji nad projektem ustawy ukraińska partia nacjonalistyczna „Swoboda” zażądała od prezydent Ukrainy Petra Poroszenki jej publicznego potępienia i odwołania ministra spraw zagranicznych Pawła Klimkina „za kolejną porażkę dyplomacji”.

Z kolei przywództwo Izraela, w tym premier, prezydent i MSZ, wyraziło sprzeciw wobec ustawy i wezwało do jej rewizji, zarzucając autorom próbę zamachu na prawdę historyczną.

Izraelski instytut „Jad Waszem”, największe na świecie centrum badań historii Holokaustu oraz zachowania pamięci o jego ofiarach, obiecał kontynuować wyjaśnianie „trudnej prawdy” o stosunku Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej, mimo ograniczeń nałożonych przez Warszawę.

Jad Waszem”… sprzeciwia się nowej ustawie przyjętej przez polski parlament, która jest obarczona ukrywaniem prawdy historycznej o pomocy, jaką otrzymywali Niemcy od ludności polskiej podczas Holokaustu” — czytamy w oświadczeniu centrum.

Kolejnym krokiem w przyjęciu ustawy będzie podpisanie przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 01 luty 2018 13:48
alexjones.pl Informacje z Polski Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN