Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 07 luty 2018 08:15 Autor: Andreas

Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN

Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0

Andrzej Duda wygłosił oświadczenie z Pałacu Prezydenckiego, w trakcie którego ogłosił swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.
„Po analizie sytuacji i przepisów zdecydowałem, że podpiszę ustawę” — powiedział prezydent. „Jednocześnie ważna jest dla mnie ta wrażliwość, która wywołuje obawy. Zdecydowałem się w trybie następczym skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego” — dodał Andrzej Duda.

Przypomnijmy treść artykułu 55 a.1: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości. Przepis ten stosuje się do obywateli polskich i do cudzoziemców.”

Źródło: pl.SputnikNews.com

 

KOMENTARZ WM

Andrzej Duda powiedział, że TK będzie sprawdzać, czy nowelizacja ustawy o IPN nie narusza wolności słowa w zakresie ograniczania możliwości rozpowszechniania poglądów. Warto zwrócić uwagę, że jeśli TK uzna, że nowa ustawa o IPN łamie wolność słowa, to dotychczasowy zakaz „kłamstwa oświęcimskiego” tym bardziej narusza Konstytucję RP, gdyż jest to prawo analogiczne.


Źródło: Wiadomości z kraju – Wolne Media


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 07 luty 2018 09:29
alexjones.pl Informacje z Polski Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN