Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Młodzi lekarze dogadali się z rządem. 6 proc. na zdrowie do 2024 roku
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 09 luty 2018 08:10 Autor: Andreas

Młodzi lekarze dogadali się z rządem. 6 proc. na zdrowie do 2024 roku

Młodzi lekarze dogadali się z rządem. 6 proc. na zdrowie do 2024 roku labormikro/Flickr/CC BY-SA 2.0

Wystarczyło odejście Konstantego Radziwiłła i kilka tygodni intensywnych negocjacji z nowym szefem resortu zdrowia. Jak się okazało – porozumienie było możliwe. Z jego warunków zadowoleni są zarówno rezydenci, jak i ministerstwo. Ale najbardziej mogą skorzystać obywatele.To już koniec protestu rezydentów.

Najważniejszą informacją jest zadekretowanie wzrostu wydatków na służbę zdrowia – do 6 proc. PKB do 2024 roku. Był to główny postulat lekarzy rezydentów, którzy protestowali i strajkowali intensywnie od lata ubiegłego roku, domagając się kompleksowych reform systemu. W międzyczasie kilka razy zrywano rozmowy, rząd popisywał się kampanią propagandową przeciwko strajkującym, lekarze wypowiadali klauzule pozwalające zmuszać ich do pracy w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym, a także prowadzili protest głodowy. Główną przeszkodą był minister Konstanty Radziwiłł, który z medykami dogadać się nie potrafił. Jego następca – Łukasz Szumowski, dokonał tego w kilka tygodni.

– Po długich negocjacjach udało nam się osiągnąć porozumienie – poinformował dzisiaj szef resortu. W związku ze wzrostem nakładów na opiekę zdrowotną, spełniony zostanie również inny postulat protestujących wzrost płac.

Najważniejszym punktem zawartego w czwartek kompromisu jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB do 2024 roku. Szumowski w towarzystwie przedstawicieli lekarzy rezydentów poinformował, że w porozumieniu znajdzie się wsparcie dla lekarzy specjalistów, którzy zdecydują się zostać na stałe w jednej placówce medycznej. Będą to wyższe zarobki.

Ale to nie wszystko. Zniknąć mają również klauzule opt-out, które obligowały medyków do pracy w wymiarze godzinowym znacznie przekraczającym 40 godzin. Resort zapewnia, że w ciągu 10 lat zatrudnienie w placówkach zostanie na tyle unormowane, że konieczność stosowania klauzuli zostanie zniesiona. Na ten cel jeszcze w tym roku zostanie przeznaczonych 2 mld zł.

Jarosław Biliński z PR OZZL nie ukrywał, że jest zadowolony z wyniku negocjacji.  Powiedział, że „po raz pierwszy od 30 lat” lekarze czują „dobry klimat” wokół zmian w systemie zdrowia. Dodał, że „przez ostatnie cztery tygodnie rozmowy trwały praktycznie dzień i noc”. Zwrócił też uwagę, że ustalenia są efektem długotrwałych protestów, które doprowadziły do „czegoś najważniejszego”. – Udało się zmienić mentalność obywateli, ale też polityków – stwierdził. Rezydenci zapewniają, że pacjenci odczują skutki zawartego porozumienie w najbliższych miesiącach. – Zostało to zapisane w taki sposób, że już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad 2 mld 160 mln zł więcej na świadczenia, leczenie, na opiekę – powiedział Biliński.

Medycy musieli dać coś jednak w zamian. – Wynagrodzenia lekarzy rezydentów wzrosną w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce przez dwa lata po zakończeniu specjalizacji – zapowiedział minister zdrowia.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 09 luty 2018 09:59
alexjones.pl Informacje z Polski Młodzi lekarze dogadali się z rządem. 6 proc. na zdrowie do 2024 roku