Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Klienci banków wskazują osoby odpowiedzialne za złamanie przepisów prawa i oczekują ukarania winnych
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 15 luty 2018 08:05 Autor: Andreas

Klienci banków wskazują osoby odpowiedzialne za złamanie przepisów prawa i oczekują ukarania winnych

Klienci banków wskazują osoby odpowiedzialne za złamanie przepisów prawa i oczekują ukarania winnych Lucas Cobb/Flickr/CC BY 2.0

W najbliższych tygodniach prowadzone będą działania Prokuratury, której zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaką odpowiedzialność za łamanie przepisów prawa ponoszą  Prezesi, członkowie Zarządów i pracownicy banków?

14 lutego 2018 r. o godz. 11:30 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w sali nr 4 odbędzie się przesłuchanie pana Joao Bras Jorge, prezesa Banku Millennium w charakterze obwinionego o czyn z art. 138b KW.

W ostatnich dniach wpłynęło zawiadomienie do Prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez pracowników i przedstawicieli mBanku.

W ostatnich dniach, także Ministerstwo Sprawiedliwości, po przekazanych informacjach dotyczących bezprawnych licytacji prowadzonych wobec kredytobiorców, złożyło zawiadomienie do Prokuratury Krajowej. Banki wypowiadając umowy nagminnie wyliczają kwoty zadłużenia w sposób niezgodny z prawem. Dowodem na to są kolejne, liczne prawomocne wyroki potwierdzające ten stan (ostatnio:  Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 14.12.2017 r., I ACa 447/17).

Prokuratura Regionalna w Szczecinie ciągle prowadzi też śledztwo na podstawie zawiadomienia złożonego przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (R P I Ds. 41.2016). Zawiadomienie o przestępstwie dotyczyło nieprawidłowych praktyk stosowanych w latach 2006-2009 przez banki przy zawieraniu umów kredytowych, zwłaszcza tzw.  „walutowych”, następstwem których było dokonywanie przez kredytobiorców niekorzystnych rozporządzeń mieniem.

Do tego postępowania włączone zostało również zawiadomienie wobec Pana Andrzeja Jakubiaka – byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Stowarzyszenia skupiające osoby poszkodowane przez sektor finansowy przygotowują też kolejne zawiadomienia. Będą one oparte o aktualne działania banków polegające na bezprawnym wypowiadaniu umów, nie wykonywaniu prawomocnych wyroków, udzielaniu fałszywych informacji w reklamacjach czy też odpowiedziach na pozew. Podstawą tych postępowań będą również ustalenia poczynione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, np. wobec Banku Millenium.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 luty 2018 09:51
alexjones.pl Informacje z Polski Klienci banków wskazują osoby odpowiedzialne za złamanie przepisów prawa i oczekują ukarania winnych