Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Uchodźców w polskich szkołach nie chcemy. Niech się uczą w gettach
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 27 luty 2018 09:05 Autor: Andreas

Uchodźców w polskich szkołach nie chcemy. Niech się uczą w gettach

Uchodźców w polskich szkołach nie chcemy. Niech się uczą w gettach michael_swan/Flickr/CC BY-ND 2.0

MSWiA przygotowuje rozporządzenie w porozumieniu z Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Wypycha ono dzieci uchodźców z polskich szkół i urządza im własne, zamknięte. Eksperci uważają, że to ogromnie szkodliwy pomysł, który na dobre uniemożliwi integrację z polskimi uczniami.

Dziec przyjezdnych nie powędrują z automatu na lekcje do polskich szkół, ale będą uczyć się w ośrodkach dla cudzoziemców. Ministerstwo argumentuje, że chce dobrze: „Zdarza się, że część dzieci cudzoziemskich, chociaż chodzi do szkoły, to się nie uczy z powodu opóźnień w realizacji programu szkolnego […] oraz trudności w nadrobieniu wymaganego materiału” – głosi uzasadnienie projektu. Ale eksperci nie dowierzają:

– To niekorzystne dla Polski: odizolowanie utrudnia integrację i adaptację, a część uchodźców zostaje przecież u nas na stałe – mówi Tomasz Jurkiewicz, sekretarz gminy Wohyń. Krystyna Starczewska, współzałożycielka pierwszego w Polsce społecznego liceum ogólnokształcącego w Warszawie „Bednarska” dodaje, że władza chce się po prostu pozbyć trudnych uczniów i zrobić miejsce dla „swoich”, polskich dzieci.

W regularnych szkołach młodzi uchodźcy mają szanse chodzić np. na dodatkowe lekcje języka polskiego. Natomiast w ośrodkach będą przebywać we własnym gronie. I wbrew temu, co twierdzi ministerstwo (że zajęcia w izolacji pozwoli im „doszlusować”do polskich uczniów, przez co nastawienie lokalnej społeczności będzie bardziej przychylne), to właśnie zamknięcie spowoduje totalny brak integracji i wrogość, ponieważ nie będzie okazji, aby pielęgnować więzi czy nawiązywać przyjaźnie między rówieśnikami, ale pielęgnowane będą stereotypy.

Według projektu o tym, gdzie skierować „na nauki” młodych uchodźców każdorazowo decydować ma urząd.

– Może i byłoby to tańsze rozwiązanie, ale na pewno ze szkodą dla dzieci. Wiele z nich przeszło różne traumy, rodzice byli torturowani, są z terenów ogarniętych wojną, doznały cierpień i prześladowań… I teraz miałyby jeszcze być za karę zamknięte? Są dzieci, które na lekcjach rysują czołgi, wojnę, rozczłonkowane ciała. Pobyt w neutralnej szkole jest miejscem, gdzie mogą odzyskać spokój – mówi Tomasz Jurkiewicz.

Natomiast z planowanych zmian cieszy się burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński. Uważa, że dzieci obowiązkowo powinny najpierw przez jakiś czas uczyć się w ośrodku. Mówi, że szanuje wielokulturowość, ale dla wielu z nich, zwłaszcza po ciężkich traumach, polska szkoła jawi się jako zagrożenie. Podaje przykład dzieci chowających się na dźwięk samochodu czy samolotu. Mówi, że w jego gminie w niektórych szkołach dzieci uchodźców stanowiły większość, co negatywnie odbijało się na poziomie nauczania regularnych uczniów. Radził sobie z tym, rozdzielając cudzoziemców między szkołami. Przykłady, które podaje, są jednak ekstremalne.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 27 luty 2018 11:08
alexjones.pl Informacje z Polski Uchodźców w polskich szkołach nie chcemy. Niech się uczą w gettach