Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski To jednak prawda – Polska skamle pod drzwiami Białego Domu [akt.]
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 08 marzec 2018 01:00 Autor: Andreas

To jednak prawda – Polska skamle pod drzwiami Białego Domu [akt.]

To jednak prawda – Polska skamle pod drzwiami Białego Domu [akt.] david/Flickr/CC BY 2.0

Najpierw były sensacyjne doniesienia czołowego polskiego portalu, potem stanowcze dementi polskiego MSZ, a następnie jednak potwierdzenia z innych źródeł.

W każdym razie wygląda na to, że USA zatrzasnęły przed nosem drzwi przed reprezentantami polskich władz. Jak donosił Onet, polscy dyplomaci w USA otrzymali jasny i czytelny sygnał: do momentu zażegnania sporu o ustawę o IPN (czyt.: dostosowania jej do formy, zaakceptowanej przez Izrael i USA) polscy politycy nie będą przyjmowani przez Biały Dom. Nie ma co liczyć więc na spotkania polskiego prezydenta i premiera z ich odpowiednikami z USA przy żadnej okazji. Po drugie, zamrożona zostanie współpraca w dziedzinie wspólnych projektów wojskowych.

Ultimatum zostało przedstawione na spotkaniu polskich dyplomatów z wysokimi urzędnikami amerykańskich władz.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ustami wiceministra odrzuciło sensacje dziennikarzy Onetu.

– Strona amerykańska ma swoje wątpliwości, ale nie ma w naszych kontaktach języka ultimatów; informacje o „szlabanie” dla polskich władz to nieprawda – powiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Dziś jednak nastąpił kolejny zwrot – portal BuzzFeed, powołując się na swoje źródła w aparacie dyplomatycznym USA, potwierdził ustalenia polskiego portalu.

Oznacza to, że Polska jest obecnie w wyjątkowo trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej. Tak złych stosunków ze swym amerykańskim sojusznikiem nie miała chyba od 1989 roku. Należy teraz oczekiwać, jaka będzie reakcja polskich władz. Na razie Warszawie grozi pełna izolacja.

[akt.] Trwa festiwal wzajemnych zaprzeczeń i dementi dotyczących stanu wzajemnych relacji USA – Polska. „Gazeta Wyborcza” z 7 marca br. na pierwszej stronie potwierdza ustalenia o tym, że Biały Dom nie przyjmie polskich polityków: prezydenta i premiera do momentu wyjaśnienia sprawy nowelizacji ustawy o IPN. Z drugiej strony Polska Agencja Prasowa powołuje się na wypowiedź rzeczniczki prasowej Departamentu Stanu Heather Nauert, która w imieniu władz amerykańskich zaprzeczyła  doniesieniom, że wprowadzenie w życie ustawy o nowelizacji ustawy o IPN doprowadziło do „zawieszenia” relacji pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą.

„Doniesienia zakładające jakiekolwiek „zawieszenie” współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu – wszystko to – jest po prostu fałszem” – cytuje PAP wypowiedź urzędniczki Departamentu Stanu.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 08 marzec 2018 00:43
alexjones.pl Informacje z Polski To jednak prawda – Polska skamle pod drzwiami Białego Domu [akt.]