Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Dotacje MSZ: „silną pozycję Polski” będą budować o. Rydzyk i kluby „Gazety Polskiej”
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 09 marzec 2018 08:10 Autor: Andreas

Dotacje MSZ: „silną pozycję Polski” będą budować o. Rydzyk i kluby „Gazety Polskiej”

Dotacje MSZ: „silną pozycję Polski” będą budować o. Rydzyk i kluby „Gazety Polskiej” Flazingo Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozdzieliło pieniądze pomiędzy zwycięzców konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”. Nagrodzone podmioty będą realizować projekty mające „budować silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej”. Setki tysięcy złotych znów popłyną do ojca Rydzyka oraz prawicowych organizacji.

Imperium ojca Rydzyka jest tu niekłamanym zwycięzcą – jego wyższa uczelnia otrzyma 157 tys. zł na akcję „Wdzięczni za niepodległą Polskę”, zaś fundacja Lux Veritatis – 180 tys. na przywracanie pamięci o Rotmistrzu Pileckim. To już swoista tradycja – bynajmniej nie świecka – w 2016 roku resort spraw zagranicznych wypłacił szkole Ojca Dyrektora 710 tys. zł na prowadzenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Później szkoła dostała jeszcze dwie dotacje na nieznane cele: 190 tys. i 260 tys. Kluby „Gazety Polskiej” na „dyplomację” dostaną w tym roku 176,5 tys. zł: również będą wychwalać Witolda Pileckiego w ramach „promocji wielkich Polaków na świecie, w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Z fejkniusami w przestrzeni medialnej walczyć będzie prawicowe do cna Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (za jedyne 106 tys. zł zrealizuje projekt „Zapobieganie wywoływaniu napięć w relacji Polski z sąsiadami – StopFake Pl”). Ale to nie koniec: za inny projekt „Dziennikarze mówią o Polsce – dialog dziennikarzy polskich z dziennikarzami zagranicznymi” zgarną 258 tys. Prawie 200 tys. powędruje na przegląd filmów z okazji 100-lecia niepodległości, drugie tyle – na filmy o papieżu Polaku. Mniej więcej tyle samo otrzyma też projekt „Auschwitz był niemiecki. Wsparcie polskiej narracji historycznej o sprawcach zbrodni Holokaustu”.

Cały budżet ministerialny przeznaczony na dotacje wyniósł 4,8 mln zł. Wybrano w sumie 33 podmioty, które dostaną dotacje. Większość niestety promować będzie za granicą obraz Polski nietolerancyjnej, nacjonalistycznej, zapatrzonej w kościół. Tymczasem w regulaminie konkursu w wymogach dotyczących projektów uwzględniono taki punkt: „podkreślanie, że Polska jest państwem tolerancyjnym i bezpiecznym, a społeczeństwo polskie jest przywiązane do wartości demokratycznych, wolnościowych, szanujące tradycje własne i innych społeczeństw”.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 09 marzec 2018 08:59
alexjones.pl Informacje z Polski Dotacje MSZ: „silną pozycję Polski” będą budować o. Rydzyk i kluby „Gazety Polskiej”