Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Naftowa współpraca Polski i Litwy
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 10 marzec 2018 08:35 Autor: Andreas

Naftowa współpraca Polski i Litwy

Naftowa współpraca Polski i Litwy NottsExMiner/Flickr/CC BY-SA 2.0

Polska, jeden z największych koncernów naftowych (Lotos) już zajmujący się wydobyciem ropy w zachodniej Litwie, interesuje się poszukiwaniami złóż naftowych w litewskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim – powiedział w piątek w Wilnie premier Polski Mateusz Morawiecki.

— Staramy się pogłębić naszą współpracę w zakresie transportu gazu i ropy naftowej. Polska uniezależnia się po raz pierwszy od bardzo dawna od Gazpromu — podkreślił szef polskiego rządu na konferencji w Wilnie po spotkaniu z premierami Litwy, Łotwy i Estonii.

Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis zapewnił, że po wprowadzeniu niezbędnych zmian w przepisach firmy, w tym z Polski, będą mogły przeprowadzać wywiad geologiczny na Morzu Bałtyckim. – Na Litwie są firmy z polskim kapitałem, które poszukują ropy naftowej i wydobywają ją. Te firmy po przyjęciu ustaw będą mogły przeprowadzać ten wywiad na Morzu Bałtyckim – powiedział Skvernelis.

Wiceminister środowiska Dalius Krinickas potwierdził BNS, że Polska interesuje się wydobyciem ropy naftowej w litewskich wodach Morza Bałtyckiego. – Nie mogę wymienić konkretnych firm, ale pytania są zadawane, kiedy i jak. Nie chcę ujawniać tej informacji, bo z punktu widzenia konkurencji nie byłoby to uczciwe. Inne (państwa) na razie nie wyraziły zainteresowania. Obecnie interesują się tylko polskie koncerny – wyjaśnił   Krinickas.

Lotos, który już wydobywa ropę w Morzu Bałtyckim w polskich wodach terytorialnych, kontroluje na Litwie cztery firmy — Lotos-Geonafta, Manifoldas, Genciu nafta (100% akcji) i Minijos nafta (50%).

W tym tygodniu litewski rząd wydał zgodę na poszukiwania i wydobycie ropy w należących do Litwy wodach Morza Bałtyckiego. Decyzję powinien jeszcze zatwierdzić Sejm.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 10 marzec 2018 11:58
alexjones.pl Informacje z Polski Naftowa współpraca Polski i Litwy