Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Czy Związek Banków Polskich rzetelnie przedstawia dane?
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 15 marzec 2018 08:15 Autor: Andreas

Czy Związek Banków Polskich rzetelnie przedstawia dane?

Czy Związek Banków Polskich rzetelnie przedstawia dane? Lucas Cobb/Flickr/CC BY 2.0

W dniu 8 marca Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przesłało do Związku Banków Polskich wezwanie do usunięcia naruszeń prawa w związku z publikacją na stronach ZBP nieprawdziwych informacji. Naruszenia te dotyczyły prostych błędów rachunkowych i błędów w założeniach mających wprowadzić w błąd odbiorcę publikacji.

Przekazywane opinii publicznej nieprawdziwe informacje budują fałszywy obraz stanu materialnego osób pokrzywdzonych przez działania banków i w ten sposób naruszają ich dobra osobiste. W ocenie Stowarzyszenia przekazanie we wspomnianej publikacji ZBP informacji nieprawdziwych jest  działaniem wprowadzającym w błąd opinię publiczną i mającym m.in. wpływ na orzekanie w sprawach o unieważnienie niezgodnych z prawem umów kredytowych oraz działanie ciał ustawodawczych pracujących w Sejmie RP nad regulacjami prawnymi.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że nieprawdziwe informacje jakoby kredytobiorcy “frankowi” płacili niższe raty niż kredytobiorcy “złotowi” zostały już zdementowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Trudno zatem zrozumieć, że dezinformacja ta pojawia się po raz kolejny w przestrzeni publicznej za sprawą nieprawdziwych publikacji na stronach ZBP oraz w innych materiałach prasowych, w których ZBP był źródłem tych fałszywych informacji.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że udowodnienie nieprawidłowości w obliczeniach i celowych manipulacji danymi mających na celu udowodnić z góry zakładaną przez ZBP tezę jest czynem nieetycznym i stanowi naruszenie prawa. Natomiast złą wolę ZBP potwierdza brak reakcji na pismo Stowarzyszenia i brak reakcji na wskazanie w publikacji nieprawdziwych informacji. Takie postępowanie stawia pod znakiem zapytania rzetelność przekazywanych do tej pory ocen, osądów i materiałów informacyjnych zarówno przez Związek Banków Polskich, jak i przez podmioty powiązane z ZBP, w tym m.in. przez Biuro Informacji Kredytowej.

W załączniku znajduje się treść pisma przesłanego do ZBP. Linki:

  1. http://www.odfrankujkredyt.info/
  2. https://zbp.pl/

Proszę kliknąć w link poniżej, otworzy się plik PDF z całym dokumentem. Jest bardzo ciekawy wart przeczytania. Plik PDF otworzy się w nowym oknie:

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZEŃ PRAWA ZBP

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu, załącznika PDF i grafiki zastrzeżone dla podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 marzec 2018 10:31
alexjones.pl Informacje z Polski Czy Związek Banków Polskich rzetelnie przedstawia dane?