Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Amerykanie zablokują irańskie dostawy gazu do Polski?
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 18 kwiecień 2018 08:15 Autor: Andreas

Amerykanie zablokują irańskie dostawy gazu do Polski?

Amerykanie zablokują irańskie dostawy gazu do Polski? Elvert Barnes/Flickr/CC BY 2.0

Głównie wydanie „Wiadomości” w Telewizji Polskiej w weekend poinformowało o pierwszej dostawie irańskiej ropy naftowej do Polski, a także o możliwości podpisania przez PKN Orlen długoterminowej umowy o zakupie tego surowca od Irańczyków.

Portal Energetyka24 twierdzi jednak, że szanse na takie porozumienie są niewielkie, ponieważ wiadomość o polsko-irańskiej współpracy wywołała zaniepokojenie w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Dziennikarz wspomnianego portalu Piotr Maciążek twierdzi, iż serwis jest w posiadaniu informacji na temat stosunku Stanów Zjednoczonych do współpracy swoich sojuszników z Iranem. Amerykanie mają bowiem naciskać na kraje takie jak Polska, aby ograniczyły one import irańskiego surowca, w zamian oferując ropę naftową pochodzącą głównie z ich kraju oraz Arabii Saudyjskiej, a podobna „oferta” miała zostać przekazana również państwu polskiemu.

Informacje o możliwej długoterminowej współpracy polsko-irańskiej spowodowały więc „konsternację” w amerykańskiej ambasadzie w Warszawie, tym bardziej, że „Wiadomości” TVP przekazały je w dniu ataku Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Syryjską Republikę Arabską, ściśle współpracującą właśnie z Iranem.

Z powodów politycznych kooperacja Warszawy i Teheranu może być więc niemożliwa, chociaż według Energetyki24 irańskie delegacje bardzo często odwiedzają nasz kraj.

W ubiegłym tygodniu do Naftoportu w Gdańsku przypłynął irański tankowiec, który przekazał PKN Orlen blisko 130 tysięcy ton ropy. Irańczycy od czasu podpisania porozumienia nuklearnego z sześcioma światowymi mocarstwami szukają rynków zbytu dla swojego surowca, a są przy tym niezwykle otwarci na współpracę z państwami niekojarzącymi się im bezpośrednio z wieloletnimi sankcjami gospodarczymi.

Na podstawie: energetyka24.com

Źródło: Autonom.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 18 kwiecień 2018 01:37
alexjones.pl Informacje z Polski Amerykanie zablokują irańskie dostawy gazu do Polski?