Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Rządzący finansują promowanie antypolonizmu
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 18 maj 2018 08:25 Autor: Andreas

Rządzący finansują promowanie antypolonizmu

Rządzący finansują promowanie antypolonizmu Signe Brockman/Flickr/CC BY-SA 2.0

Narodowe Centrum Nauki przekaże blisko pół miliona złotych na kolejne „badania” profesor Barbary Engelking, będącej kierownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Polskiej Akademii Nauk. Engelking jak dotąd zasłynęła krytykowaniem naszego kraju na arenie międzynarodowej, przygotowywaniem publikacji oskarżających Polaków o współudział w Holokauście, a także umniejszaniem znaczenia polskich ofiar II wojny światowej.

Wspomniane Centrum Badań nad Zagładą Żydów pochwaliło się, iż otrzymało dotacje od Narodowego Centrum Nauki na realizację programu „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)”, która ma wynieść blisko pół miliona złotych. Co najciekawsze, w ubiegłym tygodniu Instytut Książki poinformował, że wsparcia finansowego na najbliższe trzy lata nie dostanie wydawane przez tę placówkę pismo „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, od czego właśnie miała się ona odwołać.

Na czele Centrum Badań nad Zagładą Żydów, działającym przy Polskiej Akademii Nauk, stoi prof. Barbara Engelking, czyli była żona prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej, Michała Boniego. Engelking we wspomnianym projekcie badawczym ma zająć się „szczególnie dramatyczną i ambiwalentną sytuacją polskich naocznych świadków Zagłady”, a także „wieloperspektywicznymi” badaniami na temat „lokalnej mikrohistorii”.

Engelking znana jest jako krytyk Polski na arenie międzynarodowej, stąd między innymi krytykowała ona uchwalenie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, mającej ukrócić proceder zrzucania współodpowiedzialności za Holokaust na nasz kraj. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ „badaczka” w przeszłości umniejszała znaczenie polskich ofiar II wojny światowej, a także w kwestii represji za pomaganie Żydom w czasie okupacji próbowała udowodnić, iż „zagrożenie karą śmierci nie było tak nieuchronne, jak się powszechnie sądzi”.

Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło swoją działalność w 2011 roku, zaś jednym z jego głównych zadań jest finansowanie projektów badań naukowych. Nadzór nad nim sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego, którym kieruje obecnie Jarosław Gowin z partii Porozumienie.

Na podstawie: tysol.pl, ncn.gov.pl.Źródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 18 maj 2018 12:37
alexjones.pl Informacje z Polski Rządzący finansują promowanie antypolonizmu