Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Pod sąd za cierpienie jagniąt. Jest akt oskarżenia
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 18 maj 2018 08:10 Autor: Andreas

Pod sąd za cierpienie jagniąt. Jest akt oskarżenia

Pod sąd za cierpienie jagniąt. Jest akt oskarżenia Pixabay/CC0/Creative Commons

Jest również wyznaczony pierwszy termin rozprawy. 7 czerwca Sąd Rejonowy w Nowym Targu zajmie się sprawą ubiegłorocznego wielkanocnego transportu jagniąt, przewożonych do Włoch w skandalicznych warunkach. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dwoje weterynarzy nadzorujących transport.

Sprawa budzi emocje o tyle, że jest to pierwszy przypadek w Polsce, kiedy powiatowa lekarz weterynarii usłyszała zarzuty za działanie na szkodę zwierząt. Oprócz Barbary Z. usłyszał je drugi lekarz weterynarii, Marek O. – który pełnił w całej sprawie rolę pośrednika przy sprzedaży polskich jagniąt do Włoch, jak również to on odpowiadał za organizację transportu.

Jagnięta ze skupu w Bańskiej Niżnej wyjechały zbyt późno i spędziły w transporcie zbyt wiele godzin. Nie miały dostępu do pożywienia, wody, były stłoczone. Niektóre z nich jeszcze nie potrafiły jeść samodzielnie, były nawet zbyt małe na odstawienie od matki. Prokuratura uznała, że zwierzęta cierpiały, a nadzorujący transport lekarze udawali, że tego nie widzą, skupiwszy się na skrupulatnym wypełnieniu dokumentacji tak, aby formalnie cała akcja przedstawiała się bez zarzutu.

Jednak przez całą drogę z Podhala aż do Włoch transport nadzorowały patrole „Vivy!” i dziennikarzy „Uwagi” TVN. To obrońcy praw zwierząt powiadomili prokuraturę o cierpieniu zwierząt. Obserwowali tragiczny stan zwierząt podczas postoju. Alarmowali, że transport tak młodych osobników zgodnie z wytycznymi nie powinien trwa dłużej niż 19 godzin. Tymczasem trwał aż 10 godzin więcej.

Barbarze Z. Prawie udało się uniknąć odpowiedzialności. Chwilę przed decyzją śledczych o postawieniu zarzutów przeszła na emeryturę. Ale teraz jest już pewne, że 7 czerwca stanie przed sądem. Kobieta przez wiele lar zasiadała również w komisji, która co roku badała stan zdrowia koni pracujących na trasie do Morskiego Oka.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 18 maj 2018 12:11
alexjones.pl Informacje z Polski Pod sąd za cierpienie jagniąt. Jest akt oskarżenia