Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Jedwabny Szlak ominie Polskę?
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 25 maj 2018 08:00 Autor: Andreas

Jedwabny Szlak ominie Polskę?

Xi Jinping Xi Jinping Foreign and Commonwealth Office/Flickr/CC BY 2.0

W dyskusji o Nowym Jedwabnym Szlaku pojawiły się głosy, że może on ominąć Polskę. Uważam, że byłoby to bardzo złe dla naszego kraju. To globalne przedsięwzięcie ma dla mnie lokalny wymiar. Dwadzieścia kilometrów od Stalowej Woli znajduje się europejski tor, który niemal łączy się z szerokim torem.

Uważałem i nadal uważam to miejsce jako szansę rozwoju gospodarczego dla kilkunastu powiatów z trzech województw, ale głównie dla Stalowej Woli i graniczącego z nią Niska. Gdy byłem prezydentem planowałem tam powstanie terminalu przeładunkowego. Prowadziłem nawet rozmowy z przedsiębiorcami z Ukrainy, którzy chcieli w ten pomysł inwestować i nawet zapewniali mnie, że mogą w krótkim czasie przywieść potrzebną ilość dolarów w walizkach. Ostatecznie zajęło się nimi ABW, ale po nich pojawiali się następni zainteresowani.

Nie jestem już prezydentem Stalowej Woli, a w sprawie terminalu nic się nie dzieje. Udało się jedynie wpisać tę inwestycję do jakiejś wojewódzkiej strategii czy programu, ale nic z tego nie wynika. W ten sposób znika ostatnia szansa na silny impuls rozwoju gospodarczego dla Stalowej Woli i tych kilkunastu powiatów. Blisko lokalizacji terminalu będą się krzyżować drogi ekspresowe S19 i S74. Taki węzeł komunikacyjny to unikalna sytuacja w skali Polski. Dodatkowo to szansa na wpięcie się w Nowy Jedwabny Szlak. S19 ma być częścią Via Baltica, sięgając do Grecji. Chińczycy już wynajęli port w Salonikach i ma on być wykorzystywany w ramach południowej linii Nowego Jedwabnego Szlaku. Szeroki tor koło Stalowej Woli, to z kolei szansa na wpięcie się w linię Szlaku przechodzącą przez Rosję.

Oczywiście przedsięwzięcie jest ryzykowne, ale nikt nie przedstawia żadnej innej szansy na rozwój gospodarczy regionu w przyszłości. Już za kilka lat skończą się pieniądze z Unii Europejskiej z których finansowano potrzebne i niepotrzebne inwestycje. Gdy te pieniądze się skończą wiele samorządów zostanie z długami i bez perspektyw. I co dalej? Złości mnie i smuci zarazem kompletna bierność samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkiego w tej sprawie.

To pokazuje, że samorządy zaczynają grzęznąć. Nie ma myślenia dalekowzrocznego i szerszego niż granice własnej gminy czy powiatu. Im niższy szczebel samorządu, tym większa troska o święty spokój. Dokłada się do tego polityka rządu, podporządkowana interesom USA i z tego względu nieufna i niekonsekwentna wobec Chin w tym i Nowego Jedwabnego Szlaku. Tylko na tym przykładzie widać, że jest to ze szkodą dla polskich interesów.

W samej Stalowej Woli jest przecież chiński partner, którego można zainteresować udziałem w powstaniu terminalu. Niestety obawiam się, że takie myślenie przerasta lokalnych samorządowców i pewnie nadal będą wmawiać wyborcom, że kawałek drogi, jakiś plac zabaw albo impreza z udziałem marnego premiera z jeszcze nędzniejszym prezydentem państwa, to epokowe osiągnięcie.

Andrzej SzlęzakŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 25 maj 2018 10:58
alexjones.pl Informacje z Polski Jedwabny Szlak ominie Polskę?